X Śląski Wieczór Literacki w Zgorzelcu

Możliwość komentowania X Śląski Wieczór Literacki w Zgorzelcu została wyłączona Aktualności, Kultura

Śląsk, Łużyce, Europa-Miasto to stałe motywy przewodnie Śląskiego Wieczoru Literackiego. W sobotę, 6 kwietnia, odbędzie się jubileuszowa, dziesiąta już, edycja tego wydarzenia. Lektorzy i wybrane przez nich lektury będą czekać na słuchaczy w 18. interesujących miejscach Zgorzelca i Görlitz.   

Slaski Wieczor Literacki Fot. M. Wehnert

Zwyczajem poprzednich edycji, jubileuszowe wieczorne lektury czytane będą w miejscach, które zdaniem organizatorów są w jakiś sposób szczególne i warte poznania, bo współtworzą wyjątkowy klimat naszego dwunarodowego Europa-Miasta. W każdym z tych miejsc, od godz. 17.00 do 22.00, dokładnie co pół godziny, zaproszony przez organizatorów lektor czytać będzie tekst na różne sposoby – czy to przez osobę autora, czy tematykę – związany ze Śląskiem, Łużycami lub naszym Europa-Miastem. Wydarzenie jest starannie wyreżyserowane, więc praktycznie nie pozostawia miejsca przypadkowi. I lektorzy, którymi są osoby na rożne sposoby angażujące się w społeczne i kulturalne życie miasta i regionu, i miejsca – interesujące, z różnych przyczyn i na różne sposoby wpływające na wizerunek Europa-Miasta i współtworzące jego niepowtarzalny klimat, i wreszcie teksty, prezentujące różne aspekty śląskości i dolnośląskości, odnoszące się do regionu, dające do myślenia, mniej lub bardziej znane, intrygujące, nowe lub odkurzone – wszystko to razem odsyła do skojarzeń i zaprasza do samodzielnych poszukiwań literackich, do tropienia związków miedzy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, do bawienia się lekturą. Szczegółowy program wydarzenia na ulotkach, stronach www.schlesisches-museum.de i www.zgorzelec.eu oraz na fb  

Jubileuszowa edycja Śląskiego Wieczoru Literackiego zakończy się ok. godziny 22:00, performansem literackim przy muzyce na żywo w Konsulacie Generalnym Najjaśniejszej Republiki San Marco (Atelier Kremser, Hartmannstr. 4).

 

Program Śląskiego Wieczoru Literackiego w Zgorzelcu:

Od 16.00 do 17.00 w Domu Jakuba Boehme – Czytanie dla dzieci – legendy o Duchu Gór Liczyrzepie oraz inne baśnie w formie kino-czytania i teatrzyku kimishinbai. Wstęp wolny.

Od 17.00:

Dom Jakuba Boehme – Grzegorz Żak czyta opowieść Michelsbaude Marcina Wawrzyńczaka. O godzinie 18.00 spotkanie i rozmowa z autorem

SILO CLUB – Renata Burdosz czyta powieść Drach Szczepana Twardocha
Śląski Wieczór Literacki odbywa się w latach nieparzystych jako wiosenne biennale, organizowane przez Referat ds. kultury Śląska przy Muzeum Śląskim w Görlitz. Partnerami wydarzenia są Miejskie Biblioteki Publiczne w Görlitz i Zgorzelcu. Wstęp na wydarzenia w Zgorzelcu jest bezpłatny.

Materiały: Zgorzelec

 

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone