Tyski rower: Pojedziemy do Pszczyny i Goczałkowic

Możliwość komentowania Tyski rower: Pojedziemy do Pszczyny i Goczałkowic została wyłączona Aktualności, Inwestycje

Na mocy porozumienia jakie podpisał prezydent miasta Tychy, już od 26 lipca Tyskim Rowerem Miejskim będzie można dojechać do Pszczyny i Goczałkowic. Kolejne dwa miasta zostaną włączone do zintegrowanej sieci wypożyczalni rowerów miejskich. Prezydent Tychów podpisał także zarządzenie dotyczące standardów i wytycznych kształtowania infrastruktury rowerowej na terenie Miasta Tychy.

 

Tyski Rower fot,. mat. prasowe

Tychy dołączyły do kilku miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które zarządzeniem prezydentów poszczególnych miast przyjęły opracowane przez metropolię „Standardy i wytyczne kształtowania infrastruktury rowerowej”.

– Tym dokumentem wprowadzamy jednolite standardy, które od tej pory muszą być stosowane przy projektowaniu, budowaniu i remontowaniu infrastruktury rowerowej na terenie naszego miasta. Od dawna staramy się wprowadzać rozwiązania przyjazne rowerzystom, teraz takie rozwiązania będą standardem przy niemal każdej drogowej inwestycji i co równie ważne, będą one spójne w całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii  –  mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

Opracowanie dokumentu „Standardy i wytyczne kształtowania infrastruktury rowerowej” w Metropolii trwało pięć miesięcy.  Zaangażowanych było ponad 30 organizacji pozarządowych, zgłoszono ponad 300 uwag. Dokument został już przyjęty zarządzeniem  prezydentów kilku miast wchodzących w skład Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii m.in. Sosnowca, Będzina i Dąbrowy Górniczej.

 

ROWEREM DO PSZCZYNY

Na mocy podpisanego porozumienia od 26 lipca 2019 r dwa miasta zostaną włączone do zintegrowanej sieci wypożyczalni rowerów miejskich. Poza miastami metropolii rower będzie można oddać również w Pszczynie oraz Goczałkowicach Zdroju.  Dotyczy to rowerów standardowych (rowery specjalne pozostają w Tychach).

Taryfa jest zależna od miejsca wypożyczenia roweru. W Tychach każde 15 minut jest darmowe, w Pszczynie i Goczałkowicach Zdroju darmowe jest każde pierwsze 30 minut.

–  Dzięki integracji rowery standardowe można wymieniać między stacjami w miastach bez żadnych konsekwencji. Można więc np. wybrać się na rowerze z Tychów do Pszczyny, tam go zostawić i wrócić pociągiem – mówi Jakub Giza z Nextbike.pl

System Pszczyny i Goczałkowic Zdroju liczy łącznie 80 rowerów, w Tychach dostępnych jest 60 rowerów. W tym sezonie ( od 1 kwietnia) w Tychach rowery wypożyczono blisko 15 tysięcy razy (łącznie od 2017 roku 45 950). Do systemu w 2019 roku dołączyło 2000 nowych użytkowników (łącznie jest ich 8490).

Materiały: Urząd Miasta Tychy

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone