TYCHY: Rewitalizacja Parku bł. Karoliny powoli dobiega końca

Komentarzy (0) Aktualności

W jednym z największych parków w Tychach kończą się prace związane z rewitalizacją terenu, na którym powstały: plac zabaw, siłownia plenerowa, tężnia solankowa, ścieżki, oświetlenie, mała architektura itp. Od pierwszych dni kwietnia uruchomiona zostanie tężnia solankowa, a w ciągu najbliższych tygodni zakończą się roboty związane z budową fontanny, górni saneczkowej i szaletu publicznego.

fot. mat. prasowe

Park zajmuje teren pomiędzy ulicami Sikorskiego, Tischnera  i Uczniowską. W 2012 roku powstał tam zaprojektowany przez Grzegorza Ratajskiego, pomnik Ofiar Katynia, a wokół niego ławeczki, ścieżka, oświetlenie.

fot. mat. prasowe

fot. mat. prasowe

Następnie, w 2013 roku za blisko 560 tys. złotych wykonano aleję tzw. Aleję Dębów, łączącą hale sportową z kościołem błogosławionej Karoliny Kózkówny.  W 2015 roku powstała ścieżka prowadząca od ulicy Uczniowskiej do kościoła wraz z oświetleniem. Rok później w parku powstały kolejne ścieżki (blisko 4,5 tys.m2 ścieżek), kilkadziesiąt sztuk ławek, oświetlenie, plac zabaw z huśtawkami, karuzelami, linarium, stojaki rowerowe i siłownia plenerowa. Wydano na to blisko 2 miliony złotych.

W ubiegłym roku za blisko 1,5 miliona złotych w parku powstała tężnia solankowa.

– Długość ścian bocznych tężni – drewnianej budowli pokrytej gałązkami tarniny i nawiązującej kształtem do budynku urzędu miasta wynosi 69 metrów, wysokość – 6,7 metra. Dookoła tężni można nie tylko spacerować, w ramach projektu zostały zamontowane także ławeczki – mówi Miłosz Stec – z-ca prezydenta Tychów ds. infrastruktury.

Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest m.in. w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii i w przypadku ogólnego wyczerpania.

W trakcie realizacji są roboty związane z budową fontanny, szaletu publicznego i górki saneczkowej – całość kosztuje 1 762 021,00 złotych i ma być gotowa w ciągu najbliższych tygodni.

materiał prasowy: Urząd Miasta Tychy

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *