TYCHY: Rekordowa liczba wniosków w budżecie partycypacyjnym

Komentarzy (0) Aktualności, Samorząd

Nabór wniosków do V edycji Tyskiego Budżetu Partycypacyjnego na 2019 rok – zakończony. Mieszkańcy złożyli 189 wniosków. Jak dotąd jest to największa liczba projektów złożonych w ramach jednej edycji.

realizacje projektów w ramach budżetu partycypacyjnego w 2017 roku np. stacja naprawy rowerów fot. Michał Janusiński

– Wnioski są bardzo różne, od uporządkowania podwórek, remontu chodników, wykonania oświetlenia, budowy boiska do piłki plażowej, po nasadzenia bzów i jaśminów w Parku Suble, ławki solarne, hamaki miejskie czy seanse kina plenerowego – mówi Iwona Bińkowska z UM Tychy.

Warunkiem uczestnictwa w programie między innymi było ukończone 16 lat. Od tego roku po raz pierwszy swoje propozycje mogły przestawić dzieci. Z ich inicjatywy wpłynęły dwa wnioski dotyczące boiska przy szkole nr 35  i oświetlenia w Parku Św. Franciszka i Klary.

realizacje projektów w ramach budżetu partycypacyjnego w 2017 roku fot. Michał Janusiński

Poza tym swój projekt mógł zgłosić każdy mieszkaniec jednego z 24 Okręgów Konsultacyjnych.

Obowiązujące zasady przy składaniu projektów:

–  projekt musi być możliwy do zrealizowania w ciągu jednego roku, w tym przypadku roku 2019.

  • szacunkowe koszty zadania nie mogą przekroczyć kwoty przeznaczonej na Budżet Partycypacyjny dla danego Okręgu Konsultacyjnego.
  • jeżeli zadanie ma charakter inwestycyjny, to powinno ono być zlokalizowane na terenie należącym do miasta lub terenie należącym do miasta i oddanym w użytkowanie wieczyste.
  • poparcie dla projektu co najmniej 15 mieszkańców danego okręgu (lista z podpisami)
  • mapki z oznakowaniem lokalizacji…

Do końca kwietnia potrwa ocena merytoryczna i formalna złożonych wniosków a w następnych dwóch miesiącach zaplanowano spotkania z mieszkańcami Okręgów Konsultacyjnych – dodaje Iwona Bińkowska.

Informacje podsumowujące tę część projektu zostaną opublikowane na stronie razemtychy.pl. W przypadku wydania negatywnej oceny dla projektu zostanie podany również powód takiej oceny. 7 maja ruszą spotkania z mieszkańcami – autorami poszczególnych projektów. Cztery miesiące później – 7 września rozpocznie się głosowanie. Głosować będzie można we wszystkich okręgach jednocześnie przez 15 dni – do 21 września 2018 r.), w tym bezpośrednio i korespondencyjnie w dni robocze. Wyniki głosowania zostaną opublikowane do 5 października 2018 roku.

– Ciekawi nas frekwencja podczas głosowania. Rekordowa liczba złożonych wniosków do piątej edycji budżetu partycypacyjnego pokazuje, że program wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, a  tyszanie chcą współdecydować o tym, jakie projekty, istotne dla nich, dla ich bliskich czy sąsiadów mają być  realizowane w Tychach – mówi Daria Szczepańska- z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Budżet w liczbach:

W sumie od początku funkcjonowania budżetu partycypacyjnego w Tychach złożono blisko tysiąc projektów, z których ponad 200 zostało zrealizowanych.  W 2014 roku złożono 174 wnioski, do głosowania przeszło 121 wniosków,  realizowanych – 48, 2015 r. – złożono 183 wnioski, do głosowania przeszło 135 wniosków, realizowanych – 68, 2016 r. – złożono 181 wniosków, do głosowania przeszło 124 wnioski, realizowano – 49 (realizację części zadań przesunięto na 2018 r. z uwagi na warunki pogodowe) realizację 1 zadania przesunięto na 2018 r., a w 2017 r. – złożono 171 wniosków, do głosowania przeszło 106 wniosków, do realizacji przekazano 55 wniosków.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *