TYCHY: Rekordowa liczba wniosków w budżecie partycypacyjnym

Możliwość komentowania TYCHY: Rekordowa liczba wniosków w budżecie partycypacyjnym została wyłączona Aktualności, Samorząd

Nabór wniosków do V edycji Tyskiego Budżetu Partycypacyjnego na 2019 rok – zakończony. Mieszkańcy złożyli 189 wniosków. Jak dotąd jest to największa liczba projektów złożonych w ramach jednej edycji.

realizacje projektów w ramach budżetu partycypacyjnego w 2017 roku np. stacja naprawy rowerów fot. Michał Janusiński

– Wnioski są bardzo różne, od uporządkowania podwórek, remontu chodników, wykonania oświetlenia, budowy boiska do piłki plażowej, po nasadzenia bzów i jaśminów w Parku Suble, ławki solarne, hamaki miejskie czy seanse kina plenerowego – mówi Iwona Bińkowska z UM Tychy.

Warunkiem uczestnictwa w programie między innymi było ukończone 16 lat. Od tego roku po raz pierwszy swoje propozycje mogły przestawić dzieci. Z ich inicjatywy wpłynęły dwa wnioski dotyczące boiska przy szkole nr 35  i oświetlenia w Parku Św. Franciszka i Klary.

realizacje projektów w ramach budżetu partycypacyjnego w 2017 roku fot. Michał Janusiński

Poza tym swój projekt mógł zgłosić każdy mieszkaniec jednego z 24 Okręgów Konsultacyjnych.

Obowiązujące zasady przy składaniu projektów:

–  projekt musi być możliwy do zrealizowania w ciągu jednego roku, w tym przypadku roku 2019.

  • szacunkowe koszty zadania nie mogą przekroczyć kwoty przeznaczonej na Budżet Partycypacyjny dla danego Okręgu Konsultacyjnego.
  • jeżeli zadanie ma charakter inwestycyjny, to powinno ono być zlokalizowane na terenie należącym do miasta lub terenie należącym do miasta i oddanym w użytkowanie wieczyste.
  • poparcie dla projektu co najmniej 15 mieszkańców danego okręgu (lista z podpisami)
  • mapki z oznakowaniem lokalizacji…

Do końca kwietnia potrwa ocena merytoryczna i formalna złożonych wniosków a w następnych dwóch miesiącach zaplanowano spotkania z mieszkańcami Okręgów Konsultacyjnych – dodaje Iwona Bińkowska.

Informacje podsumowujące tę część projektu zostaną opublikowane na stronie razemtychy.pl. W przypadku wydania negatywnej oceny dla projektu zostanie podany również powód takiej oceny. 7 maja ruszą spotkania z mieszkańcami – autorami poszczególnych projektów. Cztery miesiące później – 7 września rozpocznie się głosowanie. Głosować będzie można we wszystkich okręgach jednocześnie przez 15 dni – do 21 września 2018 r.), w tym bezpośrednio i korespondencyjnie w dni robocze. Wyniki głosowania zostaną opublikowane do 5 października 2018 roku.

– Ciekawi nas frekwencja podczas głosowania. Rekordowa liczba złożonych wniosków do piątej edycji budżetu partycypacyjnego pokazuje, że program wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, a  tyszanie chcą współdecydować o tym, jakie projekty, istotne dla nich, dla ich bliskich czy sąsiadów mają być  realizowane w Tychach – mówi Daria Szczepańska- z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Budżet w liczbach:

W sumie od początku funkcjonowania budżetu partycypacyjnego w Tychach złożono blisko tysiąc projektów, z których ponad 200 zostało zrealizowanych.  W 2014 roku złożono 174 wnioski, do głosowania przeszło 121 wniosków,  realizowanych – 48, 2015 r. – złożono 183 wnioski, do głosowania przeszło 135 wniosków, realizowanych – 68, 2016 r. – złożono 181 wniosków, do głosowania przeszło 124 wnioski, realizowano – 49 (realizację części zadań przesunięto na 2018 r. z uwagi na warunki pogodowe) realizację 1 zadania przesunięto na 2018 r., a w 2017 r. – złożono 171 wniosków, do głosowania przeszło 106 wniosków, do realizacji przekazano 55 wniosków.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone