TYCHY: Powstanie środowiskowy dom samopomocy

Możliwość komentowania TYCHY: Powstanie środowiskowy dom samopomocy została wyłączona Aktualności, Inwestycje, Samorząd

Powstanie Ośrodka to spełnienie naszych marzeń! – mówią zgodnie rodzice osób niepełnosprawnych, których dzieci korzystają z pomocy Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego OREW w Tychach.

OREW Tychy wizualizacja mat. prasowe

W tym ośrodku mogą jednak przebywać osoby tylko do 25-roku życia, pojawia się więc problem, co zrobić z opieką nad starszymi niepełnosprawnymi. Odpowiedzią na te potrzeby ma być środowiskowy Dom Samopomocy. Rozpoczyna się właśnie jego projektowanie.

Placówka OREW- u od 1992 roku świadczy kompleksową pomoc w zakresie rehabilitacji, edukacji i rewalidacji  osobom od 3 do 25 roku życia. W ośrodku przebywają aktualnie 42 osoby z różnym stopniem niepełnosprawności.  Kolejne 25 to niepełnosprawni dorośli,  korzystający ze Świetlicy Terapeutycznej Stowarzyszenia, która mieści się w pomieszczeniach należących do parafii św. Benedykta przy ul. Nałkowskiej.  Dodatkowo wśród podopiecznych są  jeszcze trzy niepełnosprawne dorosłe osoby, które biorą udział w pilotażowym programie PFRON „Rehabilitacja 25 plus”. Potrzeby są jednak znacznie większe.

 

– Chcemy objąć opieką większą liczbę dzieci, młodzieży i dorosłych niepełnosprawnych, ale na przeszkodzie stoją  dziś problemy lokalowe. To właśnie stąd pomysł rozbudowy placówki o Środowiskowy Dom  Samopomocy. Sami jednak nie bylibyśmy w stanie zgromadzić takich środków –  jesteśmy organizacją non-profit.  Cała nasza działalność jest bezpłatna dla podopiecznych, a fundusze którymi dysponujemy to dotacje  celowe, które starczają jedynie na bieżące  potrzeby Ośrodka –mówi EWA PAWLAK – DYREKTOR  OŚRODKA.

OREW Tychy wizualizacja mat. prasowe

 

W pomoc włączyło się Stowarzyszenie Inicjatywa Tyska przekazując zebrane środki – w sumie niemal 35 tysięcy  złotych, a na marcowej sesji Rady Miasta Tychy, radni przegłosowali uchwałę, która zabezpiecza 165 tysięcy złotych w budżecie miasta na wykonanie projektu ośrodka.

– Wielokrotnie rozmawialiśmy z rodzicami dzieci niepełnosprawnych. Wiemy, w jak trudnej sytuacji się znajdują i jak bardzo potrzebują pomocy i wsparcia. Dzięki temu ośrodkowi będą mieli choć trochę wytchnienia w opiece nad swoimi dziećmi, dlatego zdecydowaliśmy, że Środowiskowy Dom Samopomocy powstanie w naszym mieście – mówi ANDRZEJ DZIUBA – PREZYDENT TYCHÓW.

W ramach inwestycji rozbudowany zostanie OREW zlokalizowany przy al. Niepodległości 90. W nowej przestrzeni znajdą się m.in.: gabinety lekarskie, sale do rehabilitacji, strefa relaksacyjna, gabinet hydroterapii, krioterapii, kuchnia treningowa, pracownie warsztatowe oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze.

– Zyskamy też część hostelową – choć chyba lepszym słowem  będzie „część wytchnieniową”,  bo będzie to miejsce dla osób, które w wyjątkowej sytuacji np. podczas pobytu w szpitalu nie mają z kim zostawić swoich dorosłych niepełnosprawnych podopiecznych. W tej części znajdą się dwa pokoje, łazienka i aneks kuchenny – dodaje dyrektor PAWLAK.

W ramach inwestycji przebudowany zostanie układ drogowy, pojawią się nowe chodniki i miejsca parkingowe.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone