Ruda Śląska: Mieszkania TBS bez partycypacji najemców

Możliwość komentowania Ruda Śląska: Mieszkania TBS bez partycypacji najemców została wyłączona Aktualności, Mieszkania

Przyszli najemcy TBS w Rudzie Śląskiej mogą liczyć na udogodnienia w postaci braku partycypacji w wysokości 25 procent wartości lokalu, którą to część sfinansuje miasto. Dotyczy to lokatorów kolejnych 33 mieszkań TBS przy ul. Kedzierzyńskiej i Czempiela. W budżecie miasta na ten cel przeznaczone zostanie ponad 1,8 mln zł.

tbs czempiela fot. mat. prasowe

To nie pierwszy raz miasto odciąża lokatorów. Ogółem z partycypacji zwolnieni będą więc lokatorzy 132 mieszkań, przy łącznym udziale miasta w wysokości prawie 7,4 mln zł.

– Dwa lata temu wykorzystaliśmy możliwości, jakie dała samorządom nowelizacja ustawy
o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i współfinansowaliśmy budowę 99 mieszkań w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego – przypomina prezydent Grażyna Dziedzic. – Lokale zwolnione dzięki temu z partycypacji najemców cieszyły się bardzo dużą popularnością, podpisaliśmy więc z wykonawcą aneks dotyczący naszego współfinansowania kolejnego budynku – dodaje.

Inwestycja przy ul. Kędzierzyńskiej i Czempiela zrealizowana przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Dombud” Sp. z o.o. obejmuje 5 budynków, w których znajduje się 165 mieszkań. Każde z nich jest wyposażone w panele, płytki ceramiczne, wannę, ubikację, umywalkę, armaturę, zlewozmywak oraz kuchenkę elektryczną z piekarnikiem. Udział miasta w budowie 3 budynków
z 99 mieszkaniami wyniósł ponad 5,5 mln, dzięki czemu najemcy nie musieli wpłacać
25-procentowego udziału w kosztach budowy lokalu, który w innych przypadkach jest pobierany przez TBS i zwracany w przypadku zakończenia najmu. Na mocy tegorocznego aneksu do umowy dofinansowanie z budżetu miasta w kwocie 1 mln 844 tys. zł obejmie czwarty budynek
z 33 mieszkaniami, łącznie osiągnie więc prawie 7,4 mln zł, a liczba mieszkań wzrośnie do 132.

– Skierowaliśmy już propozycje najmu tych 33 mieszkań do osób, które złożyły wnioski,
ale mieszkań dla nich nie wystarczyło. Wnioski są jednak nadal przyjmowane, ponieważ zdarza się, że obecni najemcy z różnych względów z mieszkań rezygnują
– informuje Anna Stemplewska, naczelnik Wydziału Spraw Lokalowych UM. Aby móc ubiegać się o mieszkanie, należy wykazać brak tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w Rudzie Śląskiej (za wyjątkiem lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta) oraz spełnić kryterium dochodowe, zróżnicowane w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

– Pierwszeństwo zawarcia umowy mają osoby, które wychowują co najmniej jedno dziecko własne albo przysposobione lub posiadają tytuł prawny do lokalu mieszkalnego należącego do zasobu mieszkaniowego miasta Ruda Śląska – mówi Anna Stemplewska.

Miasto inwestuje również w budownictwo komunalne. Jesienią 2017 r. rozpoczęła się budowa 50 mieszkań w budynku u zbiegu ul. Stromej i Bytomskiej w dzielnicy Orzegów. Inwestycja ma być gotowa w przyszłym roku. Powierzchnia każdego z lokali wyniesie co najmniej 45 m². Mają to być mieszkania 2-pokojowe z kuchnią lub z aneksem kuchennym oraz łazienką. Ponadto miasto posiada już gotową dokumentację budowy kolejnych 50 mieszkań komunalnych przy ul. Bankowej
w dzielnicy Ruda. Aktualnie lista oczekujących na mieszkanie komunalne w Rudzie Śląskiej liczy około 1100 pozycji.

Kontynuowany jest też program wspierania budownictwa jednorodzinnego. Miejskie działki mieszkaniowe są oddawane w użytkowanie wieczyste osobom, które wystartują w zorganizowanych przez Urząd Miasta przetargach i zaoferują najwyższą cenę, a następnie, po spełnieniu określonych wymagań, mogą kupić nieruchomości na własność z bonifikatą wynoszącą 75-procent. Główne warunki to wybudowanie budynku, zgłoszenie go do użytkowania i do opodatkowania oraz zamieszkanie w nim w terminie do 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego. Nabywca musi również zapłacić cenę nieruchomości jednorazowo do dnia zawarcia umowy sprzedaży, nie posiadać zaległych zobowiązań finansowych względem miasta i nie korzystać z ulg w spłacie należności przypadających miastu. W ciągu pierwszych trzech lat funkcjonowania programu miasto przekazało w użytkowanie wieczyste 156 nieruchomości. Kolejne 73 nieruchomości zostaną oddane w użytkowanie wieczyste w tym roku.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone