Rekordowa i jubileuszowa 10. Edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Możliwość komentowania Rekordowa i jubileuszowa 10. Edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach została wyłączona Aktualności

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, 14-16 maja, odbyło się ponad 150 sesji tematycznych, wystąpiło 900 prelegentów. Zanotowano również rekordową frekwencję wśród gości – 11,5 tys. uczestników, w tym ponad 700 przedstawicieli mediów.

Foto. EKG Katowice

W Kongresie uczestniczyli unijni komisarze przedstawiciele polskiego rządu na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, krajowego i europejskiego parlamentu, ministrowie i wiceministrowie z Europy i świata oraz reprezentanci biznesu, eksperci i liderzy opinii.

– Podsumowując trzy dni największej tego typu debaty w Europie Centralnej, możemy mówić o rekordowej frekwencji, zarówno wśród uczestników jak i mediów, rekordowej liczbie sesji, prelegentów z całego świata i równolegle odbywających się wydarzeń. Tak ogromne zainteresowanie otoczenia jest dowodem na to, że tworzenie przestrzeni do dialogu i nawiązywania relacji biznesowych ma sens. Za nami wiele wartościowych dyskusji i wiele istotnych dla przyszłego kształtu Polski i Europy wniosków – powiedział, podsumowując jubileuszową edycję wydarzenia, Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. 

Wśród gości znaleźli się m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej: Andrus Ansip, wiceprzewodniczący ds. jednolitego rynku cyfrowego w Komisji Europejskiej, premier Estonii w latach 2005-2013; Miguel Arias Cañete, komisarz Unii Europejskiej ds. polityki klimatycznej i energetycznej oraz Cecilia Malmström, komisarz Unii Europejskiej ds. handlu. 

Polski rząd reprezentowali m.in.: Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów RP; Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych; Teresa Czerwińska, minister finansów; Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii; Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego; Henryk Kowalczyk, minister środowiska; Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju; Krzysztof Tchórzewski, minister energii oraz Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. 

Uczestnicy debaty na temat aktywności państwa w gospodarce, podkreślali, że polska gospodarka potrzebuje aktywnej polityki państwa w zakresie budowania infrastruktury, tworzenia krajowego kapitału, inwestycji w innowacyjność oraz wsparcia eksportu. Przedsiębiorcy potrzebują też prostych regulacji prawnych.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys powiedział, że aktywna polityka państwa jest niezbędna w zakresie prawa – trzeba tworzyć dobre otoczenie dla sektora przedsiębiorstw, m.in. w zakresie ubezpieczeń społecznych czy systemu podatkowego. Podkreślał też rolę państwa w pobudzaniu inwestycji badawczo-rozwojowych, szczególnie tych o dłuższej perspektywie czasowej i obarczonych ryzykiem.

Prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński podkreślał, że infrastruktura transportowa, w tym kolej, to jeden z motorów napędzających gospodarkę, dlatego istotne są w tej dziedzinie inwestycje wspierane przez państwo i fundusze Unii Europejskiej. Wskazał w tym kontekście realizowany obecnie przez Grupę PKP program inwestycyjny obejmujący modernizację 9 tys. km torów za 66 mld zł, ok. 200 dworców za 1,5 mld zł oraz pasażerskiego taboru kolejowego za 7 mld zł. Tabor dla ruchu pasażerskiego jest modernizowany w ramach rządowego programu Luxtorpeda 2.0. Dzięki działaniom PFR i Agencji Rozwoju Przemysłu m.in odbudowano moce produkcyjne Fabryki Pojazdów Szynowych (dawny Cegielski).

Oprac. na podstawie danych EKG Katowice, Centrum Prasowe PAP.

 

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone