Polska – jedyny taki kraj w Europie

Możliwość komentowania Polska – jedyny taki kraj w Europie została wyłączona Praca

Wołodymyr Pastuszenko, prezes firmy FOTON PRACA, opowiada o specyfice swojego przedsiębiorstwa oraz warunkach, jakie muszą spełnić ukraińscy pracownicy, by móc pracować w Polsce.

W Polsce mieszka i pracuje coraz więcej Ukraińców. Jaką mają opinię wśród polskich pracodawców?

Tak, Polska jest obecnie jedynym krajem w Europie z tak otwartą polityką i przepisami dla pracowników z Ukrainy. Faktycznie, coraz więcej osób z Ukrainy pracuje, uczy się i zamierza pozostać na stałe w Polsce. Opinię mają bardzo dobrą, rzadkie są przypadki nieporozumień. Na ogół są to sumienni pracownicy, którzy są chwaleni w swojej pracy. Oni sami są zresztą z reguły bardzo szczęśliwi, że mogą tutaj być.

Jakie branże są szczególnie zainteresowane sprowadzaniem ukraińskich pracowników? Dla jakich sektorów rekrutuje FOTON?

W Polsce praktycznie w każdej branży brakuje pracowników. Oczywiście, najtrudniej jest pozyskać tych z kadry kierowniczej. Najwięcej osób brakuje przy prostych pracach: produkcji, pakowaniu, sortowaniu, sprzątaniu, praniu itd. Jest także niedobór różnych specjalistycznych zawodów, monterów, ślusarzy, tokarzy, spawaczy czy operatorów CNC.

Jakie warunki muszą spełnić osoby poszukujące pracy, aby skorzystać z Waszych usług?

Muszą posiadać wizę z prawem do pracy, kartę pobytu lub Kartę Polaka. Od 1 czerwca dla Ukraińców zostaną zniesione wizy turystyczne Schengen. Co to dla nich oznacza? Cóż, nadal będą mogli przyjeżdżać do Polski, ale będą mieli tylko 90 dni, aby znaleźć i rozpocząć legalną pracę. Reszta formalności pozostanie raczej bez zmian, choć niektóre staną się nieco bardziej skomplikowane.

Co wyróżnia FOTON PRACA od innych tego typu przedsiębiorstw? Jakie są wasze najmocniejsze strony?

Oprócz podstawowych, wymaganych czynności, wszystkim sumiennym pracownikom Foton wyrabia bezpłatnie karty pobytu, spełniając wszystkie wymogi, co po 5 latach skutkuje otrzymaniem kart stałego pobytu, a nawet obywatelstwa polskiego. Gdy pojawia się potrzeba dojazdu do pracy na własną rękę, na każdą grupę 3-5 osób dajemy samochód firmowy, także nieodpłatnie. Poza tym, jesteśmy firmą sprawdzoną, ze sporym doświadczeniem i „ludzkim” podejściem do poszukujących pracy.

W jaki sposób firma stara się chronić prawa rekrutowanych oraz pracodawców?

Filozofia naszej firmy jest prosta i jasna. Każdy pracownik wie wszystko, co związane jest z jego pobytem, pracą i płacą. W naszej całej historii jeszcze nie było przypadku, żeby ktoś zgłaszał na nas skargi do sądu czy urzędu.

Jakie są plany FOTON na najbliższe miesiące?

Plan pozostaje bez zmian: cały czas się rozwijać, pomagać Ukraińcom w znalezieniu pracy w Polsce i zapewnieniu sobie godnych warunków do życia.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone