Półmaraton w Rudzie Śląskiej – ruszyły zapisy

Możliwość komentowania Półmaraton w Rudzie Śląskiej – ruszyły zapisy została wyłączona Aktualności

 

To już piąta edycja Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego w Rudzie Śląskiej. Bieg odbędzie się  27 lipca br. Na uczestników czeka 1,5 tys. miejsc.

Fot. MC

Podobnie jak przed rokiem głównym punktem wydarzenia będzie nasz nowy stadion lekkoatletyczny, gdzie zlokalizowany zostanie start i meta oraz biuro zawodów z całym jego zapleczem – zapowiada prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

To już piąta edycja rudzkiego półmaratonu, który na dobre wpisał się w kalendarz imprez biegowych na Śląsku. – Każdego roku w imprezie bierze udział ponad tysiąc osób. To dowód, że pomysł organizacji półmaratonu w Rudzie Śląskiej się sprawdził. Jak zawsze przez pierwsze tygodnie od uruchomienia zapisów obowiązywać będzie obniżona opłata startowa. W tym roku aż do końca lutego – zachęca dyrektor biegu, rudzki ultramaratończyk August Jakubik.

Tegoroczna edycja Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego odbędzie się 27 lipca o godz. 21:00. Oprócz dystansu półmaratońskiego, na którym odbędzie się główna rywalizacja biegaczy, zawodnicy wystartują w biegu towarzyszącym na krótszym dystansie ok. 8,6 km oraz w rywalizacji nordic walking. Ta ostatnia dobędzie się na dystansie 4,444 km, a zawodnicy chodzący z kijami na trasę wyruszą już o godz. 20:00.

Trasa biegu będzie taka sama, jak w ubiegłym roku i będzie składać się z 5 pętli. Za każdym razem zawodnicy przebiegać będą m.in przez rynek w Nowym Bytomiu oraz stadion lekkoatletyczny, gdzie będzie również start i meta zawodów – mówi August Jakubik.
Co ważne, trasa posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – dodaje.

Podobnie jak przy wcześniejszych edycjach imprezy, tak i teraz uczestnicy będą mogli przygotować się do przebiegnięcia poszczególnych dystansów biorąc udział w specjalnych bezpłatnych treningach. Te mają ruszyć z początkiem marca. – Będziemy się spotykać w każdą środę o godzinie 18:30 na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Czarnoleśnej – informuje August Jakubik.

Rudzki Półmaraton Industrialny odbywa się od 2015 r. w ostatnią sobotę lipca. – Ubiegłoroczna edycja, zgromadziła na starcie blisko 1000 biegaczy – podkreśla wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Dystans półmaratoński ukończyło 567 zawodników. Wśród uczestników wszystkich biegów znalazło się ok. 250 rudzian. Nie zabrakło również zawodników z innych miast województwa śląskiego, a nawet biegaczy z Krakowa, Wrocławia oraz Warszawy – wylicza.

Na dystansie półmaratońskim wśród mężczyzn wygrał Marokańczyk Abderrahim Elasri (1:10:27), natomiast wśród kobiet wygrała węgierka Zita Kacser (1:20:06). Z kolei najlepszymi rudzianami okazali się Anna Wypyrszczyk i Arkadiusz Połeć. Pierwsze miejsce w biegu na 8,6 km zajęli Vareriia Zinenko (30:53) i Marcin Ciepłak (28:44), a w konkurencji nordic walking Eugeniusz Gembala i Joanna Kołodziej.

Jak podaje Urząd Miasta Ruda Śląska, organizatorzy półmaratonu przygotowują dla uczestników szereg atrakcji. Jedną z nich będzie, tak jak w poprzednich latach, pamiątkowa koszulka z biegu z nadrukiem własnego imienia bądź pseudonimu. Innym ciekawym wydarzeniem, które odbędzie w ramach rudzkiego półmaratonu, będzie bieg w japonkach.

Jest to kontynuacja ubiegłorocznego pomysłu. W zabawie tej udział wzięło kilkadziesiąt osób, część z nich miała dodatkowo przebranie lub inne plażowe rekwizyty – wyjaśnia Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. Ten nietypowy bieg odbędzie się na dystansie 400 m, a  każdy z jego uczestników będzie musiał cały dystans przebiec w japonkach.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone