Olesno przyjazne inwestorom!

Możliwość komentowania Olesno przyjazne inwestorom! została wyłączona Aktualności, Inwestycje

Olesno jest jednym z najstarszych miast śląskich, do rozwoju którego przyczyniło się dogodne położenie na styku szlaku bursztynowego od Bałtyku na południe Europy i szlaku „królewskiego” prowadzącego z Krakowa do Wrocławia i dalej na zachód.

fot. mat. prasowe

Przez ponad osiem stuleci świetnie rozwinęło się rolnictwo i przetwórstwo żywności, dzięki okolicznym lasom, miasto znane jest z przemysłu drzewnego oraz meblowego. Działają tu również firmy z innych branż, między innymi: przemysłu metalowego, metalurgicznego czy budownictwa drogowego. Przedsiębiorcy twierdzą, że są tu bardzo dobre warunki do inwestowania, o czym świadczy ponad 1200 aktywnych firm.

 Henryk Mrozek, właściciel firmy REMOST, od kilku lat działającej w Oleśnie w KSSE nie ukrywa, że jest ogromnie zadowolony ze sprzyjającej atmosfery w urzędzie, gdzie wszelkie sprawy załatwiane są od ręki, bez zbędnego wyczekiwania. Docenia niskie podatki i opłaty lokalne, które są na niezmiennym poziomie od wielu lat, a zaangażowanie oleskich samorządowców wyróżnia strefę na tle innych urzędów. Jestem przekonany – mówi – że jest tu bardzo duży potencjał dla inwestorów.

Rzeczywiście, od 2006 roku wysokość podatków od nieruchomości i innych opłat pozostaje na tym samym poziomie. Podatek za grunt związany z prowadzeniem działalności gospodarczej (za 1 m2) wynosi zaledwie 0,66 zł, za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (za 1 m2) tylko 17 zł, a podatek za grunt niezwiązany z prowadzeniem działalności gospodarczej lub związany z prowadzeniem działalności gospodarczej przez organizację pożytku publicznego (za 1 m2) ustalony jest na 0,25 zł. Również stawki za zaopatrzenie w wodę odbiorców przemysłowych  oraz odprowadzenie ścieków (za 1 m3) są bardzo atrakcyjne: odpowiednio 2,90 zł i 4,97 zł. Wysokość stawek od środków transportu także należy do najniższych w Polsce.Dla nowych inwestorów przygotowano uchwałę z pomocą de minimis do 200.000 EUR.

Każdego roku Urząd Miejski organizuje spotkania z oleskimi przedsiębiorcami. Zapraszani są prelegenci, którzy przekazują informacje dotyczące aktualnych projektów, możliwości pozyskania dofinansowania itd. Wśród nich są przedstawiciele ministerstw, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Opolskiego Centrum Rozwoju Regionalnego, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Kongregacji Przemysłowo-Handlowej w Warszawie.

Warto wspomnieć, że Olesno otrzymało wiele wyróżnień i nagród, m.in. podczas gali towarzyszącej VI Europejskiemu Kongresowi Małych i Średnich Przedsiębiorstw, gmina Olesno, jako jedyna gmina miejsko-wiejska, otrzymała wyróżnienie „Samorząd, który wspiera Małe i Średnie Przedsiębiorstwa”.

Sylwester Lewicki – Burmistrz Olesna zapewnia, że gmina jest przygotowana na przyjęcie zarówno dużych, jak małych i średnich przedsiębiorców. W planie zagospodarowania jest ponad 100 ha, z czego 37 ha objęte zostały KSSE, jeszcze przed wejściem w życie nowej ustawy o wspieraniu nowych inwestycji.

Wykonaliśmy szereg udogodnień i w pełni uzbroiliśmy te tereny, dzięki czemu nasze stały się bardzo atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów. Wybudowaliśmy sieć wodociągową (o przekroju Ø 160 mm), kanalizacyjną (o przekroju Ø 200 mm), światłowodową oraz gazową przy ulicy Leśnej (o średnicy Ø 110 mm). Znajduje się tam także sieć energetyczna z możliwością dostarczenia mocy energetycznej 5 MW (z możliwością zwiększenia mocy). Mamy nadzieję, że do istniejących już przedsiębiorstw, dojdą kolejne, które stworzą nowe miejsca pracy. Tylko na terenie KSSE przygotowaliśmy 22 działki o różnorodnej powierzchni od 0,6 ha do 2,33 ha, które można łączyć w dowolnej konfiguracji.Inwestor bez problemu powinien znaleźć pracowników, którym zabezpieczono w Oleśnie wszelkie udogodnienia: nowe mieszkania i możliwość wybudowania domów jedno- i wielorodzinnych, szpital, żłobek, przedszkola, szkoły, w tym szkoła zawodowa z długimi tradycjami i muzyczna oraz pełna infrastruktura sportowa z lodowiskiem, nową krytą pływalnią, boiskami itp. – powiedział Sylwester Lewicki.

Niebawem rozpocznie się budowa oleskiego odcinka drogi ekspresowej S11 łączącej Śląsk z Pomorzem Zachodnim (Bytom – Poznań – Kołobrzeg). Węzeł zlokalizowany jest w pobliżu terenów inwestycyjnych w odległości 300 m.  Jest to największa planowana inwestycja drogowa w województwie opolskim (ok. 720 mln PLN). Położenie Olesna przy S11, pomiędzy drogą ekspresową S8 i autostradami A1 i A4  uatrakcyjnia oleskie tereny inwestycyjne. Warto dodać, że Olesno znajduje się na zmodernizowanej trasie kolejowej łączącej Katowice z Poznaniem i Szczecinem.

Wśród licznych pozytywnych opinii o terenach inwestycyjnych w Oleśnie, można znaleźć wypowiedzi:

Pana Janusza Michałka, Prezesa Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej  S.A., który powiedział m.in.: Olesno, to gmina przyjazna dla biznesu. Oferuje wsparcie w każdym etapie inwestycji a także zachęty inwestycyjne jak m.in. zwolnienia z podatku od nieruchomości dla nowych inwestycji w ramach pomocy de minimis oraz tereny inwestycyjne w pełni uzbrojone (prąd, gaz, woda, kanalizacja sanitarna i deszczowa). Grunty są płaskie, wydzielone geodezyjnie w działki o różnej powierzchni, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby inwestora, a także sprostać oczekiwaniom małych i średnich przedsiębiorców.

Pana Michała Sikory, Land, Technical & Special Economic Zone Consultant, Industrial & Logistics Agency, Cushman & Wakefield Polska Sp. z o.o.: Miałem okazję prowadzić projekt na rzecz klienta, który rozpatrywał inwestycję na terenach Olesna. Ta lokalizacja stanowi mocną alternatywę dla innych dużych ośrodków gospodarczych  w Polsce. Polecam Olesno jako miejsce lokalizacji inwestycji.”

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone