Ocieplanie poddasza pianką PUR

Możliwość komentowania Ocieplanie poddasza pianką PUR została wyłączona Aktualności, porady ekspertów

Istnieje wiele technologii pozwalających na ocieplanie budynków. Wykonanie odpowiedniej izolacji termicznej jest rzeczą niezwykle ważną, bowiem bez tego użytkownicy takiego obiektu nie będą mogli cieszyć się odpowiednim komfortem termicznym.

fot. mat. prasowe

 

 Wśród wielu dostępnych rozwiązań, izolacje wykonywane z pianki PUR metodą natryskową stają się aktualnie najpopularniejszą opcją. Pianka poliuretanowa jest aktualnie uważana za najlepszą alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań, czyli wełny mineralnej oraz styropianu. Oczywiście, sama w sobie nie jest ona pozbawiona wad, warto zatem dokładnie ją poznać i dowiedzieć się, jakie są jej mocne i słabe strony. 


Zastosowanie metody natryskowej niesie ze sobą wiele istotnych korzyści (przeczytasz o nich na
http://izosolux.pl/pl/piana-poliuretanowa-opis-produktu.html). Przede wszystkim technologia ta pozwala na bardzo dokładne pokrycie izolacją wszystkich elementów domu, docierając nawet do najtrudniej dostępnych zakamarków. Samo wykonanie izolacji tą metodą jest dość szybkie i proste – przykładowo, poddasze o powierzchni około 100 m2 można pokryć pianką w ciągu zaledwie kilku godzin. Do nanoszenia pianki poliuretanowej na powierzchnię wykorzystywany jest specjalny agregat. Urządzenie wytryskuje piankę pod dużym ciśnieniem. Jest to pewna wada tego rozwiązania, bowiem samodzielne wykonanie takiego docieplenia jest przez to właściwie niemożliwe dla większości osób – do takiej operacji potrzebny jest odpowiedni sprzęt.


Pianka poliuretanowa dostępna jest w dwóch podstawowych rodzajach, różniących się przede wszystkim budową. Pierwszy z nich to pianka zamkniętokomórkowa, która składa się z wielu niewielkich, zamkniętych pęcherzyków. Odznacza się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi, a przy tym jest bardzo lekka – metr sześcienny takiego materiału nie waży więcej niż 60 kg. Warto jednak pamiętać, że po wyschnięciu tworzy twardą i mało elastyczną powierzchnię, przez co nie sprawdzi się dobrze w każdych warunkach.


Pianka otwartokomórkowa odznacza się o wiele większą elastycznością. Do tego jest jeszcze bardziej lekka – około 10 kg na metr sześcienny materiału. W porównaniu do pianki zamkniętokomórkowej jest nieco mniej odporna na działanie wody, bowiem łatwiej nią nasiąka. Z tego powodu może nie sprawdzić się dobrze przy ocieplaniu poddaszy czy innych tego typu miejsc, szczególnie bez zastosowania dodatkowego zabezpieczenia.


Pianka poliuretanowa jest bardzo uniwersalnym materiałem, dobrze sprawdzającym się w różnych miejscach i warunkach. Może na przykład służyć do pokrywania starszych warstw ociepleniowych, bowiem skutecznie przyczepia się do niemalże każdej powierzchni. Z powodzeniem można za jej pomocą docieplać również trudno dostępne miejsca i zakamarki, do których nie da się dotrzeć z praktycznie żadnym innym materiałem. Po nałożeniu na powierzchnię pianka znacznie zwiększa swoją objętość, idealnie dopasowując się do otoczenia i dokładnie wypełniając wszystkie puste miejsca. Profesjonalne prace ociepleniowe tego typu wymagają na samym końcu przeprowadzenia badania kamerą termowizyjną. Dzięki temu można ustalić, czy pianka rzeczywiście dokładnie pokryła całą docieplaną przestrzeń. Więcej na ten temat przeczytasz na
izolacjebrzesko.pl

 

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone