Nowa Ruda: Dzikie kąpieliska pod obserwacją

Możliwość komentowania Nowa Ruda: Dzikie kąpieliska pod obserwacją została wyłączona Aktualności

W Nowej Rudzie dzikie kąpieliska są na celowniku straży miejskiej, która od dwóch miesięcy wręcza mandaty zaufania nielegalnie kapiącym się w miejscach niebezpiecznych. Strażnicy każą kąpiących się wręczając im jednocześnie bilety uprawniające do jednorazowej wizyty na basenie letnim w Nowym Bytomiu a zarazem uświadamiają mieszkańców o ryzyku i zagrożeniach płynących z kąpieli w miejscach do tego nie wskazanych.

Fot. MC

– Chcemy , żeby ci ludzie zrozumieli, jakie negatywne konsekwencje mogą płynąć z tak nieodpowiedzialnej zabawy – podkreśla Marek Partuś, komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej.

 – Świadomość osób dorosłych z każdym rokiem wzrasta. Problem jest z dziećmi, które bardzo chętnie korzystają z każdej możliwości wejścia do wody – zaznacza Marek Partuś. – Ten problem dotyczy też osób będących pod wpływem alkoholu, którym różne rzeczy przychodzą do głowy. Połączenie alkoholu, wysokiej temperatury i kąpieli w niestrzeżonym akwenie, w którym tak naprawdę nie wiemy, co się znajduje, jest bardzo ryzykowne – podkreśla.

 

Mandat upoważnia do jednorazowego wstępu na otwarty basen przy ul. Ratowników 2, gdzie można korzystać z kąpieli wodnych pod bacznym okiem wyszkolonych ratowników WOPR-u. Mandat można otrzymać tylko raz. Osoba przyłapana po raz kolejny na nielegalnej kąpieli nie jest już traktowana ulgowo i za tego typu wykroczenie może otrzymać zgodnie z art. 55 kodeksu wykroczeń karę grzywny sięgającą nawet 250 zł lub karę nagany.

– W tym roku, ze względu na wysokie temperatury, akcję rozpoczęliśmy już z końcem maja. Najwięcej wielbicieli kąpieli „na dziko” ma staw zlokalizowany przy ul. Karola Goduli, choć kąpiących można spotkać też na akwenach przy ul. Hallera w Nowym Bytomiu, przy Kokotku w Chebziu, w Kochłowicach czy Bielszowicach – zaznacza komendant Straży Miejskiej. – Obok kąpieli w dzikich kąpieliskach wśród najmłodszych popularne jest też chłodzenie się w fontannach. Należy pamiętać, że taka forma kąpieli jest również zabroniona. Do konserwacji każdej fontanny używane są silne środki chemiczne. Sama ich konstrukcja też nie należy do bezpiecznych. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do tragedii – podsumowuje.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone