Nie mierzyć wszystkiego siłą pieniądza

Możliwość komentowania Nie mierzyć wszystkiego siłą pieniądza została wyłączona Aktualności, Biznes, Prawo i Podatki

O zmianach w polskim prawie, specyfice swojego zawodu oraz planach na 2017 r. opowiada Rafał Kolano – radca prawny i przewodniczący Rady Nadzorczej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Z jakimi sprawami ma Pan do czynienia najczęściej jako radca prawny?

Na rynku prawniczym widać zmiany. Otwarcie zawodów prawniczych spowodowało spadek obrotów kancelarii, co wymusiło specjalizację prawników. Wielu z nich nie wytrzymało konkurencji. Ostatni okres to wzrost ilości spraw z zakresu prawa upadłościowego i naprawczego, rozwodów i podziału majątku. Niestety. Poza tym, w mojej kancelarii, specjalizującej się w prawie gospodarczym i finansów publicznych, jest dużo spraw inwestycyjnych i związanych z realizacją kontraktów. Obsługujemy podmioty sektora finansów publicznych, służby zdrowia, kultury, sportu. Jak mawiał mój patron i mentor, a ja powtarzam swoim wychowankom – najlepiej z prawnika profesjonalisty korzystać przed sprawą. To wyjście nie tylko bezpieczniejsze, ale także tańsze.

Z jakimi problemami można się zgłaszać do pańskiej kancelarii?

Oferujemy kompleksową obsługę prawną. Mamy specjalistów w różnych dziedzinach prawa i całościowo podchodzimy do problemu prawnego. Nasze motto brzmi: „My nie doradzamy, my rozwiązujemy problemy”. Oczywiście, specjalizujemy się w konkretnych dziedzinach prawa, takich jak prawo cywilne, spółek, administracyjne i rodzinne. Interesują nas też sprawy z elementem zagranicznym. Ubezpieczenie kancelarii wynosi obecnie 10 milionów złotych. Dla mnie najważniejsze jest, by klient czuł się pod naszą opieką bezpieczny. Tego wymagam od moich pracowników.

Powiedział Pan, że polskie prawo cały czas się zmienia… pańskim zdaniem na lepsze? Co jeszcze powinno ulec zmianie?

To trudne pytanie. Prawo zawsze zmienia się wtórnie wobec życia. Ja widzę wiele luk de lege ferenda: w prawie rodzinnym (prawa ojców), prawie spółek (upadłość), prawie podatkowym i wielu innych. Cóż, za mało jest, moim zdaniem, prawników w parlamencie… Ostatnio interesuje nas zwłaszcza zagadnienie przemocy domowej wobec dzieci, prawo ojców, kwestia praw rodzicielskich oraz problematyka ochrony środowiska.

Oprócz standardowej, przedsiębiorczej działalności, od wielu lat wspiera Pan nieodpłatnie różnego rodzaju instytucje i organizacje pozarządowe, żeby wspomnieć tu chociażby Hospicjum Dziecięce Cordis czy Fundację Droga. Skąd u Pana potrzeba pomagania?

Wolę pomagać, niż o tym mówić. Ojciec nauczył mnie, aby w życiu być przede wszystkim przyzwoitym i nie mierzyć wszystkiego siłą pieniądza. Taka postawa wymaga jednak asertywności, niestety. Mi radość sprawia fakt, że jestem podwójnym ojcem: Miłosza i Martyny oraz mężem (żona, Magdalena Nowacka Kolano, to znana artysta plastyk, dizajner – przyp. red.). To, obok radości wynikającej z pomagania, nadaje życiu głębszy sens.

Jakie są pańskie oczekiwania odnośnie 2017 roku? Co jest najważniejszym celem na nadchodzące miesiące?

Od 2016 roku jestem przewodniczącym Rady Nadzorczej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Katowicach. Mocno pracujemy nad utrwalaniem wiodącej pozycji tej strefy w europie i na świecie. Ja chciałbym wrócić do pomysłu budowy oddziałów Kancelarii, ale, jak mówilem, rynek jest trudny. Na szczęście, zdecydowana większość klientów nas chwali. W życiu prywatnym życzę sobie przede wszystkim miłości bliskich, zdrowia i jeszcze raz pieniędzy.

Powyższy wywiad ukazał się w styczniowo-lutowym wydaniu Kapitału Śląskiego. Z pełnym numerem można zapoznać się w tym miejscu

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone