NASZ PATRONAT: Laury rozdane po raz dwudziesty szósty!

Możliwość komentowania NASZ PATRONAT: Laury rozdane po raz dwudziesty szósty! została wyłączona Aktualności, Biznes

20 stycznia w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca odbyła się XXVI Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji. Po raz pierwszy w historii imprezy najwyższy, Diamentowy Laur, został złożony na ręce ikony polskiego biznesu: Kazimierza Pazgana, twórcy Grupy Konspol. „Śląskie wawrzyny” odebrali również m.in. Dorota Simonides, Wojciech Szczurek, Stanisław Szwed i Artur Rojek. Łącznie uhonorowanych zostało 88 osób i instytucji.

– Raz w roku spotykamy się z ludźmi, których niezwykłość polega na tym, z porażkami doskonale sobie radzą, a sukcesami potrafią się dzielić z innymi. Na tej sali spotykają się ludzie spełnieni, którzy nie zamierzali rościć sobie pretensji o to, że coś im się należy, tylko często od młodego wieku brali sprawy w swoje ręce i, najczęściej z bożą pomocą i zaciśniętymi ustami, parli do przodu – mówił otwierając wydarzenie Tadeusz Donocik, prezes RIG w Katowicach i przewodniczący Laurowej Kapituły.

Honorowym Gospodarzem uroczystości było Miasto Zabrze. Jak powiedziała jego prezydent, Małgorzata Mańka-Szulik:

– To ogromne święto dla ludzi, którzy kochają tę ziemię i którzy dla niej pracują.

Diament, jakiego jeszcze nie było

Najważniejszym, Diamentowym Laurem Umiejętności i Kompetencji za 2017 rok uhonorowany został Kazimierz Pazgan – twórcza Grupy Konspol, któremu Kapituła postanowiła podziękować m.in. za niezłomną postawę i najwyższe standardy etyczne, nieoceniony wkład w rozwój przedsiębiorczości i samorządu gospodarczego oraz hojność w stosunku do potrzebujących.

– Jesteś wielką osobowością i ważną częścią narodowego bogactwa. Za przyjęcie tego daru serca, „Śląskiego Wawrzynu”, w imieniu członków Kapituły, członków Izby i środowisk gospodarczych z całej Polski, pragnę ci serdecznie podziękować naszym śląskim „Szczęść Boże” – zakończył laudację na część laureata prezes RIG w Katowicach, Tadeusz Donocik.

Kryształowe charaktery

Kryształowymi Laurami Umiejętności i Kompetencji za 2017 Kapituła uhonorowała m.in. postacie, dzięki którym trwa i rozwija się samorząd gospodarczy: Tadeusza Wnuka – prezesa Śląskiej Izby Budownictwa, prof. Jana Klimka – prezesa Izby Rzemieślniczej oraz MŚP w Katowicach, a także Wiktora Pawlika, pełniącego funkcję prezesa Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach.

Jako ostatni Kryształowy Laur odebrał Jacek Janiszewski, czyli organizator Forum Gospodarczego w Toruniu.

– Gdy miałem tutaj przyjechać, syn obejrzał moją pierwszą nagrodę. Powiedział, że byłem jakiś zdenerwowany i miał dużo racji, bo rzeczywiście ta sala i Śląsk robi na mnie nadzwyczajne wrażenie – powiedział, odbierając Laur.

Platynowi Laureaci

Platynowe Laury Umiejętności i Kompetencji odebrali m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Stanisław Szwed, ambasador Republiki Chorwacji, Andrea Bekić, światowej klasy architekt, Robert Konieczny oraz Zbigniew Cierniak, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Minister Szwed, podsumowując znaczenie laurów dla wszystkich nagrodzonych zwrócił uwagę, że cecha, która łączy wszystkich wyróżnionych to wrażliwość społeczna na sprawy ludzkie. Pani Ambasador dziękowała natomiast za zaufanie okazane laureatom:

– Platynowy Laur stanowi dodatkową motywację, aby każdy z nas był jeszcze bardziej przedsiębiorczy i wytrwały. Jako ambasador Republiki Chorwacji przede wszystkim reprezentuję interesy własnego kraju, ale jednocześnie starałam się pod każdym względem jak najlepiej rozumieć wasz kraj, naród i jego interesy – podkreśliła.

Złote Laury

Wśród laureatów Złotych Laurów znaleźli się m.in. Artur Rojek – uznany muzyk i dyrektor OFF Festival oraz Jan P. Matuszyński – reżyser, znany m.in. ze spektakularnego debiutu filmowego „Ostatnia Rodzina”, w imieniu którego laur odebrała mama, Anna Adamus-Matuszyńska. Nie zabrakło również śląskich przedsiębiorstw. W kategorii „Kobieta Przedsiębiorcza” Laur odebrała Edyta Przybyłek, właścicielka kancelarii prawnej IURISCO, wyróżniona za zdolności menadżerskie i organizacyjne oraz wrażliwość społeczną, przekładającą się w działalność charytatywną.

Złoty Laur w kategorii „Instytucja Finansowa” trafił natomiast na ręce firmy AUREUS, dostrzeżonej dzięki kompleksowej ofercie, budowaniu długotrwałych relacji z klientami oraz wsparciu oferowanemu start-upom. Frima EkaMedica doceniona została jako „Polskie Przedsiębiorstwo”, tworzące zdrowe i bezpieczne produkty oraz promujące zdrowy styl życia.

W gronie laureatów znalazł się również Ryszard Szczuka, prezes Częstochowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasza Praca”, uhonorowany za zarządzanie uwzględniające dbałość o rozwój obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz bezpieczeństwo mieszkańców.

W imieniu wszystkich wyróżnionych głos zabrali burmistrz Gminy Strumień, Anna Grygierek oraz Maciej Fałkowski, pełniący w Ministerstwie Spraw Zagranicznych funkcję zastępcy dyrektora w Departamencie Współpracy Ekonomicznej.

– Czujemy się niezwykle zaszczyceni nagrodą. Muszę powiedzieć, że region śląski jest naszym bardzo ważnym, wiernym, sprawdzonym partnerem – zapewnił Maciej Fałkowski.

Nauka, kultura i media na piedestale

Wśród laureatów nie zabrakło również instytucji, które kształtują Śląsk i Ślązaków. Nagrodę Specjalną „Orzeł Piastów Śląskich” otrzymało Polskie Radio Katowice, istniejące już od 90-ciu lat. Wagę nagrody podkreślał, odbierając statuetkę, prezes i redaktor naczelny radia, Piotr Ornowski:

– To ogromny zaszczyt móc być dziś tu w tak znamienitym gronie i odbierać to prestiżowe wyróżnienie. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie byłoby tej wspaniałej nagrody, gdyby nie praca z jednej strony, a z drugiej zaufanie, jakim darzą nas państwo każdego dnia. To bardzo zobowiązujące.

Uniwersytetowi Śląskiemu w 50-tą rocznicę powstania Kapituła przyznała Kryształowy Laur z Diamentem. Platynowe Laury trafiły m.in. do TVP Katowice z okazji 60-lecia działalności (kategoria „Pro Publico Bono”), zaś w kategorii „Nauka i Innowacyjność” oklaskiwani byli przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, obchodzącego 80-lecie istnienia. Z kolei Filharmonia Śląska oraz dyrektor Mirosław Jacek Błaszczyk, a także Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, świętująca 70 lat funkcjonowania, chwalić mogą się Platynowym Laurem w kategorii „Kultura i Media”.

Złoty Laur „Nauka i Innowacyjność” przypadł Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, zaś w kategorii „Media” Wydawnictwu Górniczemu i Muzeum Historii Katowic. Zabrzańskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości wyróżnione zostało natomiast jako „Instytucja wspierająca rozwój gospodarki rynkowej lub edukująca na potrzeby firm”.

Galę uświetnił występ Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” w towarzystwie M&T Band oraz wybitnych wokalistów młodego pokolenia – Sabiny Meck i Wojciecha Myrczka.
ORGANIZATOR: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
GOSPODARZ HONOROWY: Miasto Zabrze
WSPÓŁORGANIZATOR: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
ZŁOTY PARTNER: Czechowice-Dziedzice, Kontakt Simon, Opolska Izba Gospodarcza

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone