„Moc przeznaczenia” w Bytomiu i Katowicach

Możliwość komentowania „Moc przeznaczenia” w Bytomiu i Katowicach została wyłączona Aktualności, Kultura

16 i 18 marca o godzinie 18 , artyści Opery Śląskiej w Bytomiu, zaprezentują operę Giuseppe Verdiego „Moc przeznaczenia”. Najpierw zobaczymy ją w Bytomiu, a następnie w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej wystąpią pod dyrekcją Jakuba Kontza.

artyści Opery Śląskiej w Bytomiu fot. mat. prasowe

To jedna z najdoskonalszych partytur, uwielbianego przez publiczność na całym świecie włoskiego kompozytora. Monumentalna opowieść o miłości i wojnie, przyjaźni i wierze w Boga . Jest tu wszystko, co najlepsze w operze: wzruszenie i śmiech, widowiskowość i intymność. Od tragicznych scen po sceny komiczne rodem z opery buffo. „La Forza del Destino” jest muzycznym arcydziełem pełnym barw i emocji. Opowieść, obok której nie da się przejść obojętnie.

Verdi napisał „Moc przeznaczenia” w 1862 r. dla Carskiego Teatru Operowego w Petersburgu wg libretta Francesca Marii Piave, zainspirowany hiszpańskim dramatem „Don Alvaro” pióra księcia Angela de Saavedry. Premiera zakończyła się sporym sukcesem, a sam kompozytor otrzymał od cara order Świętego Stanisława. Jednak w wyniku pewnych nieprzychylnych okoliczności i nagonki w prasie przeciw kompozytorowi, Verdi przygotował po kilku latach nową wersję opery, która została wystawiona w 1869 r. w mediolańskiej La Scali i z biegiem czasu zdobyła sobie zasłużone powodzenie, by po dziś dzień być zaliczaną do kanonu największych – choć rzadko wystawianych – arcydzieł włoskiej muzyki operowej.

 

Obsada:
MARKIZ CALATRAVA/OJCIEC GWARDIAN

Bogdan Kurowski

LEONORA

Ewa Biegas

DON CARLOS

Adam Woźniak

DON ALVARO

Maciej Komandera

CURRA/PREZIOSILLA

Anna Borucka

BRAT MELITONE

Kamil Zdebel

TRABUCCO

Juliusz Ursyn-Niemcewicz

BURMISTRZ

Zbigniew Wunsch

CHIRURG

Cezary Biesiadecki

TANCERKA

Aleksandra Piotrowska-Zaręba

 

 

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone