Małe i średnie firmy podstawą europejskiej gospodarki

Możliwość komentowania Małe i średnie firmy podstawą europejskiej gospodarki została wyłączona Biznes

Ponad 6 tysięcy osób uczestniczyło wczoraj w pierwszym dniu VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, odbywającym się w Międzynarodowym Centrum Kultury w Katowicach. Podczas wydarzenia odbyła się m.in. debata z udziałem wicepremiera, Piotra Glińskiego, a także wystąpienia takich osobistości jak Elżbieta Bieńkowska, Jerzy Buzek, Janusz Piechociński czy Janusz Steinhoff.

W pierwszym dniu kongresu wzięły udział delegacje z kilkudziesięciu krajów, w tym z USA, ministrowie, ambasadorzy, konsulowie, eksperci z kraju i zagranicy, samorządowcy, środowisko naukowe oraz liczne grono przedsiębiorców.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonał prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach (RIG), Tadeusz Donocik.

– W Europie 23 miliony mikro, małych i średnich firm generuje obecnie około 75% wszystkich miejsc pracy, w Polsce jest to 67%. Przedsiębiorstwa tego sektora wypracowują blisko 70% europejskiego i 50% polskiego PKB. W naszym kraju działa około 1,8 miliona takich firm, jest więc o czym dyskutować – zapewnił.

W ceremonii otwarcia prezesowi RIG towarzyszyli: Marcin Krupa – prezydent Katowic, Jarosław Wieczorek – wojewoda śląski, Małgorzata Mańka-Szulik – prezydent Zabrza, Józef Plich – wojewoda małopolski oraz Kazimierz Karolczak – członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Kongres małych i średnich przedsiębiorstw

Podczas konferencji prasowej, wicepremier Piotr Gliński nawiązał do rządowego Planu Odpowiedzialnego Rozwoju, nazywając go jednym z filarów obecnej polityki państwowej. Bardzo dużą rolę odgrywają w nim właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa.

– Musimy wyjść z pułapki średniego rozwoju, musimy przeskoczyć te ograniczenia, które dotykają krajów takich, jak Polska. I w tym wszystkim sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw jest szalenie istotny. On także znajduje miejsce w naszym programie, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju środki wsparcia – powiedział wicepremier.

Jerzy Buzek spojrzał na problem z perspektywy Unii Europejskiej, analizując bariery w rozwoju jej gospodarki jako jednej z najbardziej konkurencyjnych na świecie. Do tych ograniczeń były premier zaliczył przede wszystkim błędy w edukacji, które są przyczyną niezadowalającej liczby małych i średnich przedsiębiorstw w Europie.

Zdaniem europosła, w programach szkolnych nowoczesne kształcenie biznesowe powinno zajmować o wiele ważniejsze miejsce, niż obecnie. Problemem jest także kwestia dostępu do kapitału. Buzek zaznaczył, że przygotowany jest program EFIS, zwany też Planem Junckera, w ramach którego do wykorzystania jest 75 mld euro, przeznaczonych na rozwój firm. W Europie skorzystało już z niego 157 tysięcy podmiotów, jednak w Polsce ich liczba jest cały czas bardzo mała.

Kolejną sprawą jest innowacyjność i możliwość sięgnięcia w tym zakresie po kolejne środki unijne, a także biznesowe otwarcie na świat (w tym przede wszystkim na Stany Zjednoczone). Jako ostatnią barierę Jerzy Buzek wymienił administrację, zarówno na płaszczyźnie państwowej, jak i Europejskiej.

– Jeśli te pięć barier będziemy widzieć razem jako przeszkody w tworzeniu innowacyjnej, nowoczesnej gospodarki, jeśli będziemy je usuwać na poziomie regionalnym, krajowym i Europejskim, to na pewno nam się uda – podkreślił.

Kongres Małych i średnich przedsiębiorstw

Przed nami jeszcze dwa dni pełne debat, wymiany wiedzy i doświadczeń. Szczegóły na temat programu: http://ekmsp.eu/pl/program/program-kongresu/

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone