Kulturalne Katowice – tu nie można się nudzić!

Możliwość komentowania Kulturalne Katowice – tu nie można się nudzić! została wyłączona Aktualności, Kultura, Samorząd

– Cieszę się, że jako miasto kreatywne UNESCO w dziedzinie Muzyki jesteśmy gospodarzem wielu ciekawych imprez kulturalnych. Katowice to miasto, które w ostatnich latach dołączyło do elitarnego grona wiodących ośrodków kultury w całym kraju. Oczywiście dopełnieniem jest infrastruktura – w Katowicach mamy świetną bazę, w której może się rozwijać szeroko pojęta sztuka. Przykładem jest wykorzystanie poprzemysłowych miejsc, które dziś są wizytówką kulturalną naszego miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic

Marcin Krupa, prezydent_katowic 06-2016_foto_radoslaw_kazmierczak_0098

 

Najpopularniejszą rewitalizacją jest oczywiście ta, która zaszła w Strefie Kultury, gdzie przed laty działała Kopalnia Katowice. Powstały tu siedziby Muzeum Śląskie i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe.

WOMEX_2, fot. R. Kaźmierczak

 

Katowice to miasto, które mocno stawia na muzykę, a od 2015 roku należy do prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Tytuł miasto zawdzięcza twórczym ludziom związanym z Katowicami, na czele z wybitnymi kompozytorami już na zawsze stanowiącymi część historii miasta – Henrykiem Mikołajem Góreckim i Wojciechem Kilarem. Katowice konsekwentnie inwestują w kulturę, w tym w infrastrukturę, czego najlepszym przykładem jest nowa sala koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia – jedna z najnowocześniejszych na świecie. W Katowicach o każdej porze roku natkniemy się na świetne koncerty, a o festiwalach takich jak OFF Festival czy Tauron Nowa Muzyka, chyba nie trzeba przypominać. A gdyby i tego było mało to repertuar Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zaspokoi apetyt największych melomanów.

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2017 – Lifestyle – fot. Radosław Kaźmierczak – 04 — kopia

 

Lecz przecież nie samą muzyką Katowice żyją. Miłośnicy teatru powinni pilnować terminów i repertuarów, w szczególności gdy zbliżają się Letnie Ogrody Teatralne czy Katowicki Karnawał Komedii. A gdy już skończy się ostatni koncert, a wszyscy aktorzy zejdą ze sceny, nie trzeba wracać od razu do domu. Warto trochę nadłożyć drogi i nie wsiadać w pierwszy lepszy tramwaj. Tylko wybrać się na spacer po Katowicach i poszukać neonów, by zobaczyć na własne oczy śląskie Las Vegas lub zajrzeć na rynek, by wypocząć pod palmami.

palmy_katowice_07_2018_foto_radoslaw_kazmierczak_4210

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone