Jak rozsądnie inwestować?

Możliwość komentowania Jak rozsądnie inwestować? została wyłączona porady ekspertów

Inwestowanie w fundusze to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów lokowania pieniędzy. Jakie ryzyko się z nim wiąże? Do kogo można się zwrócić o radę? Od czego zacząć? Na te pytania odpowiada certyfikowany europejski doradca finansowy, Zbigniew Kreli.

– Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, czy nasza wpłata będzie jednorazowa czy regularna –mówi ekspert. – Musimy też ustalić, jaki okres ma obejmować inwestycja, kiedy chcemy mieć dostęp do naszych pieniędzy, jakiej stopy zysku oczekujemy i jakie będziemy ponosić koszty.

Opłaty w produktach inwestycyjnych są najczęściej związane z zakupem jednostek, a także administrowaniem i zarządzaniem nimi.

– Jeżeli firma sprzedaje fundusze „macierzyste”, należące wyłącznie do niej, występuje tylko jedna opłata za zarządzanie, uwzględniona przy wycenie jednostki – tłumaczy Zbigniew Kreli. – Gdy przedsiębiorstwo sprzedaje również fundusze zewnętrzne,  z naszego rachunku pobierane jest dodatkowa opłata z rachunku.

Trzeba także pamiętać o ostatniej opłacie, zwanej likwidacyjną lub za wykup, która związana jest z z rezygnacją z programu. Niekiedy jest ona pobierana kwotowo, a czasem też dodatkowo, jako procent od zgromadzonych środków.

– Musimy wiedzieć, kiedy i w jakiej wysokości należności te są pobierane – mówi doradca finansowy.

Inwestując kierujemy się oczywiście chęcią zysku, dlatego powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: ile i w jakim czasie chcemy zarobić?

– Im większy potencjalny zysk, tym także większe ryzyko – przestrzega ekspert. – Do wyboru mamy rynek pieniężny, obligacje, ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, fundusze inwestycyjne oraz akcje.

Stosunek zysku do ryzyka

Stosunek zysku do ryzyka

Niekiedy trudno jest samemu ocenić w co warto inwestować i jakie wiąże się z tym ryzyko. Skąd zatem czerpać informacje na temat możliwości inwestycyjnych?

– Przede wszystkim nie można kierować się reklamami i ulotkami. Dokumentem, z którym koniecznie musimy się zapoznać przy funduszach inwestycyjnych, jest prospekt informacyjny. Przy polisach inwestycyjnych to ogólne warunki ubezpieczenia, Regulamin UFK oraz tabela opłat –wylicza Zbigniew Kreli.

Możemy też skorzystać z pomocy doradców inwestycyjnych z licencją, których spis można znaleźć tutaj lub doradców finansowych z certyfikatem (lista znajduje się tutaj).

– Przede wszystkim należy jednak przeczytać umowę oraz dokładnie ją przeanalizować, punkt po punkcie – zaznacza ekspert. – W przypadku inwestycji nie możemy sobie pozwolić na pośpiech i niedbalstwo. Chodzi przecież o nasze oszczędności.

Zbigniew Kreli jest Certyfikowanym Doradcą Finansowym EFC oraz agentem ubezpieczeniowym z dwudziestoletnim stażem. Otrzymał honorowy tytuł „Ambasadora Kodeksu Etyki”, pełni także funkcję biegłego ds. ubezpieczeń i inwestycji.

www.DoradcaFinansowy.wroclaw.pl
Tel: 602 183 057

 

 

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone