IX Europejski Kongres Gospodarczy – podsumowanie | Kapital Śląski

IX Europejski Kongres Gospodarczy – podsumowanie

Komentarzy (0) Biznes, galeria, Inwestycje, It, Nauka

Za nami IX edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Przez trzy dni w Katowicach dyskutowano przede wszystkim o polityce klimatycznej, bezpieczeństwie energetycznym, inicjatywie Trójmorza, zarządzaniu infrastrukturą sportową, kobietach w biznesie, inwestowaniu w samorządach oraz przemyśle 4.0.

Jedno z najważniejszych europejskich wydarzeń gospodarczych odbywało się w dniach 10-12 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Kongres obfitował w liczne wydarzenia towarzyszące, podczas których wyłoniono m.in. najciekawsze polskie start-upy oraz wręczono wyróżnienia Inwestorom bez granic.

Trzeciego dnia imprezy skupiono się przede wszystkim na tematach istotnych dla Śląska. Podczas sesji „Węgiel w Europie i w Polsce” dyskutowano więc na temat regulacji i zobowiązań związanych z polityką klimatyczną.

Wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski podkreślał, że w ciągu ostatniego roku górnictwo węgla kamiennego przeszło proces głębokiej restrukturyzacji.

Nie ma w Polsce branży, w której dokonalibyśmy takiego skoku, jak w sektorze węgla kamiennego. Kopalnia jest dla nas narzędziem służącym do efektywnego wydobywania węgla. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w niektórych kopalniach warunki są coraz trudniejsze – zaznaczył.

Podczas dyskusji o bezpieczeństwie energetycznym Europy Centralnej, Aleksandra Gawlikowska-Fyk, kierownik programu Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityka Energetyczna w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, poruszyła wątek połączenia gazowego Nord Stream 2.

Komisja Europejska do gazociągu Nord Stream 2 podchodzi inaczej niż do Nord Stream 1, proponując wspólny mandat negocjacyjny. Stajemy przed wieloma pytaniami. O ile bowiem Nord Stream 1 był kolejnym połączeniem gazowym, to w praktyce Nord Stream 2 ma być budowany nie jako uzupełnienie istniejącej infrastruktury, lecz jako jej część. Nord Stream 1 nie podlegał europejskim regulacjom, ale o projekcie Nord Stream 2 nie możemy powiedzieć tego samego – zauważyła.

Zmieniające się otoczenia polityczne w Europie i na świecie posłużyły za pretekst do dyskusji o tzw. Inicjatywie Trójmorza, czyli nowym projekcie o wymiarze politycznym, dającym konkretny rezultat gospodarczy. Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, przekonywał że to inicjatywa, która wpasowuje się doskonale w koncepcję Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Widzimy bardzo wyraźne deficyty infrastrukturalne na osi północ-południe. Kluczem w podejściu do tego problemu jest idea trzech mórz. Mamy w Europie Środkowej trzy bramy, okna na świat: Adriatyk, Bałtyk i Morze Czarne. Chcemy te trzy morza ze sobą połączyć infrastrukturą energetyczną, transportową i telekomunikacyjną środowiskową, po to, aby kraje Europy Środkowej miały lepszy dostęp do partnerów z zewnątrz. Chcemy zachęcić rządy do działań na poziomie ponadpaństwowym – powiedział.

Podczas dyskusji o zarządzaniu infrastrukturą sportową w kontekście biznesowym, promocji regionów i zdrowego stylu życia, paneliści skupili się na temacie wizerunku i społecznej odpowiedzialności.

Nie będzie zaangażowania biznesu na wysokim poziomie, jeśli polskie związki sportowe, polskie organizacje sportowe, nie zaczną funkcjonować transparentnie. Nie chodzi przy tym o ograniczenie autonomii związków sportowych, ale o poniesienie poziomu ich zarządzania. Proponujemy rozwiązania analogiczne do zachodnich. Środowisko sportowe ich oczekuje – powiedział minister sportu i turystyki, Witold Bańka.

W trakcie ostatniego dnia EEC miała także miejsce debata pt. „Rola kobiet w biznesie”, dotykająca takich tematów jak liczba kobiet w gronie liderów firm z branży technologii i mediów, przyczyny nierówności płci na drodze awansu czy  tzw. szklany sufit.

Co zrobiłyście, że jesteście wśród 12 proc. kobiet rządzących spółkami w Polsce? – pytała Zuzanna Ziomecka, redaktorka magazynu „Wysokie Obcasy“, zwracając się do uczestniczek panelu.

Prelegentki podzieliły się swoimi doświadczeniami w zakresie taktyki i przykładów tego, jak awansować w środowiskach niesprzyjających kobietom.

O doświadczeniach polskich samorządowców w zakresie inwestycji komunalnych rozmawiali uczestnicy sesji pt. „Inwestycje samorządów – nowa perspektywa”. Poruszono m.in. temat konsekwencji odważnych realizacji na szczeblu lokalnym, budowania strategii oraz utrzymania obiektów, które powstają wskutek ambitnych planów.

Kończą się powoli środki pochodzące z unijnych dotacji i w nowej perspektywie albo będą niewielkie, albo nie będzie ich wcale. Do tego dochodzi Brexit i to wszystko powoduje, że nie wiemy, co wydarzy się po roku 2020 – powiedział Andrzej Maciejewski, przewodniczący sejmowej komisji samorządowej.

Olgierd Dziekoński, były minister w Kancelarii Prezydenta wskazywał, że w inwestycjach infrastrukturalnych samorządów unijne fundusze stanowią tylko 30 procent – reszta to pieniądze gminne, czyli pochodzące z podatków.

To nie jest tak, że zbudujemy drogi i mosty i będziemy po roku 2020 odpoczywać. Wszyscy na świecie budowali i cały czas budują, nawet ci bogaci. Nas też to czeka – komentował.

Paneliści sesji „Przemysł 4.0 – oblicza rewolucji przemysłowej” dyskutowali o tym, co nas czeka w zakresie rozwoju technologii i cyfryzacji.

Pod względem konkurencyjności produkcji przemysłowej, Polska zajmuje 15. miejsce w świecie. Około 15 proc. naszych zakładów produkcyjnych jest już w pełni zautomatyzowane, a w pozostałych wprowadzane są pewne elementy automatyzacji. Całkiem nieźle jak na start – mówił Jacek Łukaszewski, prezes firmy Schneider Electric Polska. – Najważniejsza zmiana dokonuje się w głowach, a zmieniające się trendy technologiczne w większym lub mniejszym stopniu dotykają nas wszystkich. Mówimy o mobilności, wszyscy oczekujemy niemal nieograniczonych możliwości komunikacyjnych, rozwiązania chmurowe umożliwiają współpracę osób i urządzeń z dowolnego miejsca na świecie, mamy możliwość pomiaru coraz większej liczby wartości fizycznych, a zaawansowany smartfon ma nawet kilkadziesiąt różnych czujników.

W programie ostatniego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach nie zabrakło również miejsca na tematy takie, jak m.in. kultura i rozwój miast, przemysł czasu wolnego, czy rynek dronów.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *