EEC Green – Zrównoważony rozwój

Możliwość komentowania EEC Green – Zrównoważony rozwój została wyłączona Aktualności, Biznes, Nauka

W Katowicach trwa EUROPEAN ECONOMIC CONGRESS GREEN, wydarzenie towarzyszące Konferencji w sprawie zmian klimatu COP24.

EEC_Green_debata fot. mat. prasowe

EEC Green jest spotkaniem polityków, przedsiębiorców, szefów światowych korporacji i ekspertów – tych,  dla których zrównoważony rozwój to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Kilkanaście sesji  tematycznych z udziałem blisko 100 prelegentów, prezentacje, wydarzenia specjalne, które poszerzają obszar  międzynarodowych rozmów, a jednocześnie sprowadzają wiele kwestii na poziom konkretnych rozwiązań,
praktycznych scenariuszy i modeli czy żywych przykładów i doświadczeń.

W debacie o zrównoważonym rozwoju w ramach EEC Green głos zabrali ministrowie rządu RP, poruszyli wiele ciekawych wątków. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała, że –

„Dla polskiego rządu walka o czyste powietrze jest priorytetem. Zanieczyszczenie powietrza to diagnoza, a na problem musimy patrzeć z szerszej perspektywy. Polski miks energetyczny, jest trudnym miksem, ale to miks, który odziedziczyliśmy i musimy go zmieniać, podejmować nowe wyzwania, stąd poważne projekty energetyczne, ale też nowe podejście prosumenckie”.

„W Polsce 40 procent energii przeznacza się na ogrzewanie, to o połowę więcej, niż wynosi średnia europejska, stąd program termomodernizacji. Wyzwaniem na najbliższe lata w strategii w strategii energetycznej jest rozwój energetyki prosumenckiej, a zatem takiej, która pozwala właścicielom domów jednorodzinnych, mieszkań czy też np. spółdzielniom mieszkaniowym budować systemy klastrowe, które pozwalają produkować energię na potrzeby danej wspólnoty, danego miejsca czy też wreszcie, która będzie stymulowała gminy do budowy klastrów energetycznych.

Prezentacja_Raportu_WWF_Jadwiga_Emilewicz fot. mat. prasowe

 

Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju podkreślał natomiast wagę polityki ekorozwoju miast

„Musimy obserwować to co się dzieje na świecie i w Polsce. Parę lat temu połowa ludności zaczęła żyć w  miastach. W najbliższych latach prognozuje się, że aż 70-80 procent ludzi będzie mieszkało w miastach.  Jednak my obserwujemy inny trend: coraz więcej ludzi wybiera mieszkanie wokół dużych miast. Naszym priorytetem w polityce europejskiej jest zatem polityka miejska. To co wspieramy w ramach polityki spójności to wsparcie elektromobilności. Mamy ambitne plany w zakresie elektromobilności miejskiej. Choć jeszcze jeżeli chodzi o samochody elektryczne nie jesteśmy liderem w Europie ani na świecie, to w transporcie miejskim plasujemy się niemal na poziomie średniej światowej. Polityka klimatyczna może być współfinansowana przez sektor prywatny, program Czyste Powietrze to ogromne inwestycje. Te same cele klimatyczne możemy dziś osiągnąć taniej niż kiedyś”.

EEC_Green_Smart_City_i_ekorozwój_Jerzy_Kwieciński fot. mat. prasowe

Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012 mówił, iż –

„Ambitne cele są dobre, ale muszą być osiągalne. Polska będzie odchodziła od węgla, ale nie możemy  tego robić zbyt ambitnie, bo zadusimy gospodarkę. Nie ma innej drogi niż odejście od węgla. Już nie  jesteśmy w Polsce w stanie produkować tyle dobrego węgla, ile potrzebujemy. W Polsce co roku  wskutek smogu umiera ok. 40 tys. osób. Odejście od wydobycia węgla o słabej jakości jest więc  potrzebne. Ciągle potrzebujemy węgla w energetyce i importujemy już kilkanaście mln ton rocznie.  Czy węgiel zapewnia nam w pełni bezpieczeństwo energetyczne? Nie! Jesteśmy coraz mniej bezpieczni  energetycznie, ponieważ coraz więcej musimy sprowadzać węgla z zagranicy. Różnice w stopniu  rozwoju gospodarczego, miksie energii bywają źródłem trudnych do pokonania rozbieżności, których  nie można ignorować. Potrzebujemy „złapać balans”, dostosowania tempa zmian do specyfiki kraju  tak, by nie „zdusić gospodarki”. Przy tych różnicach porozumienie dla środowiska między regulatorem, producentem i konsumentem nie zawsze jest łatwe”.

EEC_Green_inauguracja fot. mat. prasowe

O roli sektora finansowego wpływającego na zmiany i o wspólnym działaniu mówił Leon Wijnands (Global Head of Sustainability, ING Group) –

„Musimy zacząć działać wspólnie, nie możemy czekać. Sektor finansowy może odgrywać dużą rolę  w odejściu gospodarki od węgla, nie może tego zrobić jednak samodzielnie, w ten proces powinny  zaangażować się także rządy. Wszyscy razem musimy to robić. Tylko globalnie skoordynowane  wysiłki pozwolą na uzyskanie zmiany. Nie możemy patrzeć wzajemnie na siebie, tylko musimy działać.  Przejście na gospodarkę niskoemisyjną jest coraz bliżej. W minionym tygodniu Komisja Europejska  przedstawiła cel, w którym 2050 r. gospodarka UE nie będzie w ogóle emitowała CO2”.

EEC_Green_debata fot. mat. prasowe

Brunon Bartkiewicz, Prezes ING Bank Śląski podkreślał, że –

„Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że dla biznesu pojęcie zrównoważonego rozwoju na charakter  nieco  charytatywny. Dzisiejsza rzeczywistość mocno przeczy takim poglądom, a za kilka lat  lekceważenie tego  pojęcia może oznaczać eliminację z rynku. Wpłyną na to nie tylko decyzje banków czy dostawców, którzy nie będą chcieli finansować czy kooperować z „brudnym biznesem”. Będzie to też wynikiem postaw klientów, którzy w coraz większym stopniu przekładają swoje proekologiczne postawy na wybory konsumenckie. Jeśli w roku 2050 świat ma obywać się bez spalania węgla i cel ten traktujemy poważnie, to duże firmy muszą przestawiać się  na nowe tory już teraz. Polska jest gotowa do  zrównoważonej transformacji, a konsumenci chcą  inwestować w „zielone” rozwiązania, choć kosztuje ich to więcej w relacji do dochodów niż mieszkańców Europy Zachodniej”.

Więcej na temat koncepcji zrównoważonego rozwoju i działania przeciwko zmianom klimatycznym na stronie https://www.wnp.pl/

W dniu jutrzejszym tematami sesji i debat będą:

– Kryzys wodny. W poszukiwaniu rozwiązań

– Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) – koncepcja i praktyka

– Zrównoważony rozwój – najlepsze praktyki

– Efektywna energia / Innowacje dla klimatu

– Smart city i ekorozwój cz.2

– Innowacje dla klimatu

Zapraszamy do śledzenia relacji na stronie www.wnp.pl [1] i Twitterze
#EECGreen

 

Konferencja  4-5 grudnia 2018 r. (Park Inn By Radisson Katowice, ul. Bytkowska 1a).

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone