Dożynki Miejskie i Festiwal Żuru w Rudzie Śląskiej

Możliwość komentowania Dożynki Miejskie i Festiwal Żuru w Rudzie Śląskiej została wyłączona Aktualności, Kultura

22 września na targowisku miejskim w Rudzie Śląskiej – Wirku odbędą się Dożynki Miejskie i Festiwal Żuru. Zobacz co w programie:

Działkowcy z rudzkich ogrodów będą dziękować za plony. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 22 września br. Rozpocznie się ono o godz. 14:30 uroczystą mszą św. w kościele św. Wawrzyńca i św. Antoniego. Następnie sprzed kościoła korowód dożynkowy przejdzie na tereny targowe w dzielnicy Wirek, gdzie o 16.00 odbędzie się uroczyste otwarcie dożynek. Specjalną atrakcją imprezy będzie Festiwal Żuru w wykonaniu znanego z programów telewizyjnych Remigiusza Rączki.

W uroczystym przemarszu weźmie udział m.in. Orkiestra Dęta „Pokój” pod dyrekcją Jacka Kampy, Ochotnicza Straż Pożarna, mażoretki z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz Zespół Pieśni i Tańca „Rudzianie”. Głównym punktem imprezy będzie wybór najpiękniejszej wystawy plonów.

Przez lata ogrody działkowe zmieniły swoje oblicze. Dziś w ogródkach dominują krzewy ozdobne, iglaki i kwiaty, a działki służą do rekreacji. Ale jest jeszcze wielu działkowców, którzy wiosną sieją, a latem i jesienią zbierają plony – mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic. – Z pewnością rudzcy ogrodnicy będą mieli się czym pochwalić – dodaje. Na dożynkach nie zabraknie również rudzkich rolników i chleba od lokalnych piekarzy.

 

Rudzkie dożynki połączone będą z Festiwalem Żuru. O godz. 16:30 znany z programów telewizyjnych kucharz Remigiusz Rączka zaprosi do gotowania tej śląskiej potrawy w kuchni polowej, a później do degustacji wspólnie przygotowanego żuru. Uczestnicy dożynek będą mogli też wziąć udział w warsztatach szatkowania i deptania kapusty oraz w konkursach przygotowanych przez Muzeum Miejskie na „Śląskim sztandzie pomysłów”.

Podczas imprezy wystąpi Zespół Akordeonistów im. Edwarda Huloka, ZPiT Rudzianie, Amatorski Teatr Pierro oraz Atelier Sztuki rudzkiego Morcinka. Będzie można obejrzeć też występ Grupy Time, Janiny Libery, Patrycji i Mariusza Doroz oraz Mirosława Szołtyska i Wesołego Trio.

 

PROGRAM w skrócie:

14.30 – msza św. w kościele pw. św. Wawrzyńca i Antoniego,

15.30 – korowód dożynkowy z udziałem Orkiestry Dętej „Pokój” pod dyr. Jacka Kampy /ulicami: Ździebkowskiej, Katowicką, Dąbrowskiego i Sienkiewicza/,

16.00 – 20.00 – program artystyczny: Zespół Akordeonistów im. Edwarda Huloka, Rudzianie, Amatorski Teatr Pierro oraz Atelier Sztuki rudzkiego Morcinka, Grupa Time, Janina Libera, Bożena Mielnik, Mirosław Szołtysek i Wesołe Trio,

16:30 – wspólne gotowanie żuru z Remigiuszem Rączką z programu TVP3 „Rączka Gotuje”.

Poza tym stoiska ogródków działkowych, gastronomia, atrakcje dla dzieci. Wstęp wolny.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone