Doświadczenie i elastyczność to nasze klucze do sukcesu

Możliwość komentowania Doświadczenie i elastyczność to nasze klucze do sukcesu została wyłączona Praca

Rozmowa z Jackiem Kwiatkowskim, prezesem Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.

Zakład Doskonalenia Zawodowego ma już 90 lat. W tym roku do jego licznych osiągnięć, nagród i certyfikatów, dołączył także Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji. Co oznacza dla Pana to wyróżnienie?

To dowód na to, że nasza intensywna praca na rzecz regionu jest doceniana. Laury Umiejętności i Kompetencji mają piękną, dwudziestopięcioletnią historię, podczas której wręczane były najwyższym autorytetom społecznym, gospodarczym i politycznym. Warto pamiętać, że Diamentowy Laur trafił swego czasu do samego papieża, Jana Pawła II. Wśród laureatów byli także prezydenci, premierzy, ministrowie, komisarze Unii Europejskiej, wybitni twórcy nauki i sztuki. To wielki zaszczyt znaleźć się w tak doborowym gronie. Tym bardziej, że tegoroczna nagroda jest już moją czwartą. Laur jest jednak wyróżnieniem dla wszystkich pracowników, współpracowników oraz partnerów Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

Do kogo skierowana jest państwa oferta?

Zarówno do osób rozpoczynających dopiero swoją drogę zawodową, jak i do tych, którzy mają już odpowiednie kwalifikacje i kompetencje, ale od czasu do czasu muszą swoją wiedzę aktualizować. Nasze działania dotyczą niemal całej sfery gospodarczej, od administracji, poprzez informatykę, budownictwo, obróbkę metali i transport, na usługach kończąc. Mamy również ofertę związaną z zawodami medycznymi. W ciągu tych 90 lat z naszych usług skorzystało już ponad 2 miliony 300 tysięcy ludzi.

Zakład słynie także ze swojej innowacyjności w kontekście wykorzystywania funduszy unijnych.

Żartuję czasami, że nasz Zakład wszedł do Unii dziesięć lat przed Polską, ponieważ pierwszy projekt z funduszy unijnych zrealizowaliśmy już w 1994 roku. Jesteśmy znani w całym kraju z tego, że przez trzy lata byliśmy największym beneficjentem programów unijnych: Leonardo da Vinci oraz Erasmus +, skierowanych do młodzieży szkolnej, wyjeżdżającej na praktyki zagraniczne. Wysyłamy młodzież do takich krajów jak Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy czy Niemcy. Do tej pory zrealizowaliśmy około 200 projektów, współfinansowanych z unijnych funduszy, których beneficjentami było prawie 70 tysięcy osób.

W jaki sposób staracie się dopasowywać swoją ofertę do aktualnych trendów, panujących na rynku pracy?

Bazujemy na naszym wieloletnim doświadczeniu. Mamy także olbrzymią rzeszę partnerów, związanych ze wszystkimi dziedzinami życia społecznego i zawodowego, którzy pomagają nam aktualizować naszą ofertę. Śledzimy też rynek pracy, bardzo przydatnym do tego narzędziem jest na przykład tak zwany barometr zawodów. Prowadzimy również badania ankietowe. Mamy tę przewagę nad innymi tego typu instytucjami, że posiadamy własną sieć placówek oraz doskonale wyposażone pracownie, dzięki czemu jesteśmy bardzo elastyczni i możemy szybko dopasowywać nasza ofertę do potrzeb rynkowych. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego uruchomiliśmy kilka nowych szkół i kierunków, w tym tak innowacyjne dla polskiego systemu szkolnictwa jak technik operacyjny służb lotniskowych czy klasa e-sport. Jeśli zaś chodzi o działalność kursową, to poza tradycyjną aktywnością prowadzimy także zajęcia z fotowoltaiki, badań nieniszczących, pilotowania dronów, drukowania 3D, serwisowania urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych, cały czas aktualizujemy swoją propozycję. Dzięki temu utrzymaliśmy się na rynku tak długo i mogliśmy podejmować działania na tak szeroką skalę.

Jakie są plany Zakładu na 2017r?

Przede wszystkim te związane z funduszami unijnymi. Rozpoczęliśmy już realizację pierwszych projektów szkoleniowych, np. dla spawaczy. Jest też wiele programów dla młodzieży chcącej wyjechać na praktyki za granicę. W tym miesiącu składamy kolejne piętnaście projektów, dotyczących wymiany kadry dydaktycznej oraz uczniowskiej. Kolejnym wielkim wyzwaniem jest dopasowanie się do reformy systemu edukacji. Musimy poprzekształcać nasze szkoły i dostosować ofertę. Chcemy położyć nacisk na średnie szkoły zawodowe i technika. Jesteśmy również w trakcie modernizacji naszej bazy dydaktycznej. Na pewno będziemy mieli co robić.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone