Do kraju powróciła z Hiszpanii grupa zabrzańskiej młodzieży

Możliwość komentowania Do kraju powróciła z Hiszpanii grupa zabrzańskiej młodzieży została wyłączona Aktualności

Dziś (17 marca br.) w godzinach popołudniowych z Hiszpanii do Zabrza wróciła grupa młodzieży, która przebywała w Kordobie na praktykach zawodowych.


Zespół zadaniowy powołany przez Prezydent Miasta Małgorzatę Mańkę-Szulik w dniu 10 marca 2020 roku podjął się sprowadzenia do kraju grupy 22 uczniów zabrzańskich placówek oświatowych, którzy przebywali na terenie Hiszpanii. Wyjechali oni 29 lutego na praktyki zawodowe w Kordobie, które organizowane były w ramach programu „POWER – rzeczywistość zawodowa w Hiszpanii”. Z powodu dynamicznej sytuacji związanej z pandemią SARS-CoV-2, koordynatorzy projektu z ramienia Wydziału Oświaty zabrzańskiego Ratusza zdecydowali o skróceniu pobytu młodzieży.

11 marca koordynatorzy kilkukrotnie podjęli próbę zakupu biletów lotniczych do kraju, która nie powiodła się ze względu na brak miejsc w samolotach. W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną, uczniów zdecydowano się niezwłocznie sprowadzić do kraju.

W pierwszej kolejności ZKOL zwrócił się do służb Wojewody Śląskiego, który przekazał bezpośredni kontakt do zespołu kryzysowego powołanego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. MSZ wskazało możliwe ścieżki powrotu lotniczego przez Belgię, Holandię lub Niemcy. W momencie opracowania trasy przelotu i dokonania rezerwacji biletów, służby konsularne w Madrycie poinformowały, że powrót przez Brukselę nie będzie możliwy z powodu odwoływania lotów.

W dniu 12 marca podjęto decyzje, by młodzież wróciła do Polski autobusem. W ramach współpracy z MSZ i grupą łączników straży granicznej przekazano wszystkim służbom krajów tranzytowych trasę i dane dot. autobusu. Pozyskana została również informacja o planach wprowadzenia na terenie Hiszpanii stanu wyjątkowego. W efekcie, uczniów przewieziono na odcinku 1000 km autokarem hiszpańskiego partnera projektu, aż do granicy hiszpańsko-francuskiej. Tam młodzież przebywała w hotelu, czekając na przyjazd autobusu z Polski.

W niedziele (15 marca) o 2:50 grupa przekroczyła granice hiszpańsko-francuską, a następnie autokarem z Polski ruszyła w kierunku granicy z Niemcami. W międzyczasie służby MSZ przekazały informację o planowanym zamknięciu granicy francusko-niemieckiej w dniu 16 marca, o godzinie 8:00. Autobus z uczniami znajdował się w okolicach Lyonu. Z uwagi na intensywny ruch drogowy nie istniała możliwość dotarcia na granicę przed jej zamknięciem.

ZKOL skontaktował się z MSZ w celu umożliwienia przejazdu młodzieży przez granicę francusko-niemiecką. Ustalono wraz z MSZ właściwe przejście graniczne, którym autokar mógł sprawnie przejechać. Podróż przez Niemcy przebiegła bez zakłóceń. Około godziny 3.00 grupa młodzieży dojeżdżała do granicy z Polską, gdzie okres oczekiwania na wjazd do kraju wynosił wiele godzin. Opracowano sposób na skrócenie czasu przejazdu, który polegał na wysłaniu z Zabrza kolejnego autokaru. Przejście w Zgorzelcu uczniowie pokonali pieszo, a następnie autokarem ruszyli do Zabrza. To działanie skróciło podróż o około 15 godzin.

Młodzież dotarła do Zabrza dziś w godzinach popołudniowych. Wszyscy uczniowie oraz dwoje nauczycieli zostali objęci zbiorową kwarantanną.

Z zagranicy indywidualnie powracają również inni mieszkańcy Zabrza. W związku z czym w chwili obecnej 93 osoby w mieście poddane są kwarantannie.

 

mat. prasowe: Urząd Miejski w Zabrzu

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone