Dialog i współpraca pomiędzy edukacją a biznesem

Możliwość komentowania Dialog i współpraca pomiędzy edukacją a biznesem została wyłączona Biznes, Nauka

Małgorzata Marek – Badora,  Specjalistka do spraw rozwoju personalnego oraz opiekun uczniów,  w Multiserwis Sp. z o.o. z Krapkowic

Dzięki odpowiedzialnemu i bardzo świadomemu podejściu do kształcenia zawodowego moich przełożonych, udało nam się w firmie Multiserwis zrealizować pomysł założenia klas patronackich w Zespole Szkół Zawodowych im Piastów Opolskich w Krapkowicach. 

To był kluczowy moment w mojej pracy, ułatwiający współpracę ze szkołą, organami prowadzącymi szkołę oraz instytucjami wspierającymi edukację zawodową.

Mam poczucie, że podczas negocjacji nad patronatem firmie udało się nawiązać swoisty dialog, pomiędzy edukacją a biznesem, z ogromną korzyścią dla obu stron, ale przede wszystkim dla samych uczniów. Dobra i spokojna współpraca zaowocowała, szeregiem wydarzeń promujących szkolnictwo zawodowe w naszym regionie. Dzięki umowie, uczniom zagwarantowaliśmy stypendia, premie, pakiet socjalny, dodatkowe lekcje języka obcego technicznego i wiele innych korzyści wpływających na ich motywację.Istotne jest również to, że gwarantujemy absolwentom zatrudnienie i opiekę w pierwszych miesiącach pracy zawodowej w Multiserwis.

W naszym przedsiębiorstwie podchodzimy do uczniów w sposób indywidualny, dobrze się znamy, co ułatwia współpracę i utożsamianie z przedsiębiorstwem. Poza tym indywidualne podejście, to według mnie najlepszy sposób na pokonanie barier pokoleniowych. Uczniowie mogą codziennie odwiedzać moje biuro i zasypywać mnie pytaniami oraz prosić o rozwiązanie problemu, o to właśnie mi chodzi. Bezpośredni kontakt, rozmowy, wzajemny szacunek dają poczucie bezpieczeństwa i stwarzają dogodne warunki do rozwoju i kształcenia. Oczywiście nie zawsze jest idealnie, czasem pojawiają się trudne sytuacje, ale to przecież praca z czynnikiem ludzkim i w dodatku nastoletnim. Staram się angażować do współpracy rodziców lub opiekunów, zapraszam ich do przedsiębiorstwa na spotkania. Nigdy mnie nie zawodzą, nasze spotkania potrafią się ciągnąć godzinami, omawiamy sprawy uczniów wspólnie i na indywidulanych konsultacjach z Instruktorami.

Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć klasy patronackie, również w innych szkołach z którymi ściśle współpracuje przedsiębiorstwo Multiserwis i które nadal będę mogła koordynować. Liczę, że działając wspólnie podniesiemy rangę szkolnictwa zawodowego i wypuścimy na rynek pracy prawdziwych „zawodowców”. Zależy mi na tym aby przedsiębiorstwo, w którym pracuję mogło pochwalić się młodą, wykwalifikowana kadrą, ale ważne jest też dla mnie to, aby młodzi ludziebyli zadowoleni z wyboru swojej ścieżki kariery i żeby praca dawała im satysfakcję.

W Multiserwis tłumaczymy uczniom i ich rodzicom już przy naborze, że na skończeniu szkoły zawodowej edukacja wcale nie musi się kończyć. Co roku kilkoro uczniów decyduje się na dalsze kształcenie. W ten sposób w naszym przedsiębiorstwie mamy inżynierów, którzy zajmują stanowiska kierownicze, a są absolwentami szkół zawodowych.

Małgorzata Marek– Badora, została uhonorowana SREBRNYM Laurem Umiejętności i Kompetencji 2017;   Jest specjalistą ds.rozwoju personalnego oraz opiekunem uczniów w firmie Multiserwis. „Strzeże” uczniów i prowadzi przez praktyczną naukę zawodu. „Zawodowy Anioł Stróż”.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone