Dialog i współpraca pomiędzy edukacją a biznesem

Komentarzy (0) Biznes, Nauka

Małgorzata Marek – Badora,  Specjalistka do spraw rozwoju personalnego oraz opiekun uczniów,  w Multiserwis Sp. z o.o. z Krapkowic

Dzięki odpowiedzialnemu i bardzo świadomemu podejściu do kształcenia zawodowego moich przełożonych, udało nam się w firmie Multiserwis zrealizować pomysł założenia klas patronackich w Zespole Szkół Zawodowych im Piastów Opolskich w Krapkowicach. 

To był kluczowy moment w mojej pracy, ułatwiający współpracę ze szkołą, organami prowadzącymi szkołę oraz instytucjami wspierającymi edukację zawodową.

Mam poczucie, że podczas negocjacji nad patronatem firmie udało się nawiązać swoisty dialog, pomiędzy edukacją a biznesem, z ogromną korzyścią dla obu stron, ale przede wszystkim dla samych uczniów. Dobra i spokojna współpraca zaowocowała, szeregiem wydarzeń promujących szkolnictwo zawodowe w naszym regionie. Dzięki umowie, uczniom zagwarantowaliśmy stypendia, premie, pakiet socjalny, dodatkowe lekcje języka obcego technicznego i wiele innych korzyści wpływających na ich motywację.Istotne jest również to, że gwarantujemy absolwentom zatrudnienie i opiekę w pierwszych miesiącach pracy zawodowej w Multiserwis.

W naszym przedsiębiorstwie podchodzimy do uczniów w sposób indywidualny, dobrze się znamy, co ułatwia współpracę i utożsamianie z przedsiębiorstwem. Poza tym indywidualne podejście, to według mnie najlepszy sposób na pokonanie barier pokoleniowych. Uczniowie mogą codziennie odwiedzać moje biuro i zasypywać mnie pytaniami oraz prosić o rozwiązanie problemu, o to właśnie mi chodzi. Bezpośredni kontakt, rozmowy, wzajemny szacunek dają poczucie bezpieczeństwa i stwarzają dogodne warunki do rozwoju i kształcenia. Oczywiście nie zawsze jest idealnie, czasem pojawiają się trudne sytuacje, ale to przecież praca z czynnikiem ludzkim i w dodatku nastoletnim. Staram się angażować do współpracy rodziców lub opiekunów, zapraszam ich do przedsiębiorstwa na spotkania. Nigdy mnie nie zawodzą, nasze spotkania potrafią się ciągnąć godzinami, omawiamy sprawy uczniów wspólnie i na indywidulanych konsultacjach z Instruktorami.

Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć klasy patronackie, również w innych szkołach z którymi ściśle współpracuje przedsiębiorstwo Multiserwis i które nadal będę mogła koordynować. Liczę, że działając wspólnie podniesiemy rangę szkolnictwa zawodowego i wypuścimy na rynek pracy prawdziwych „zawodowców”. Zależy mi na tym aby przedsiębiorstwo, w którym pracuję mogło pochwalić się młodą, wykwalifikowana kadrą, ale ważne jest też dla mnie to, aby młodzi ludziebyli zadowoleni z wyboru swojej ścieżki kariery i żeby praca dawała im satysfakcję.

W Multiserwis tłumaczymy uczniom i ich rodzicom już przy naborze, że na skończeniu szkoły zawodowej edukacja wcale nie musi się kończyć. Co roku kilkoro uczniów decyduje się na dalsze kształcenie. W ten sposób w naszym przedsiębiorstwie mamy inżynierów, którzy zajmują stanowiska kierownicze, a są absolwentami szkół zawodowych.

Małgorzata Marek– Badora, została uhonorowana SREBRNYM Laurem Umiejętności i Kompetencji 2017;   Jest specjalistą ds.rozwoju personalnego oraz opiekunem uczniów w firmie Multiserwis. „Strzeże” uczniów i prowadzi przez praktyczną naukę zawodu. „Zawodowy Anioł Stróż”.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *